Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Biyografi kitaplarını okumayı seven biri olarak, Elon Musk‘ın hayatının anlatıldığı bu kitap da benim için hiç sıkılmadan okuduğum kitaplar arasında yerini aldı. Son zamanlarda ismini daha fazla duymaya başladığımızdan ekstra bir merakla bu kitaba başlamıştım ve bitirdiğimde Elon Musk’a daha fazla saygı duyduğumu söyleyebilirim.

Kitabı okumadan önce internetteki haberlerden, son zamanlardaki başarılarından, başka insanların yorumlarından parça parça bilgi sahibiydim, bir de kendisini çok seven bir arkadaşa sahibim, onun vasıtası ile de yıllardır yükselen ününü duyuyordum. Biraz kulak dolgunluğu ve bir kaç bilgi kırıntısıyla yetiniyordum bu süreçte. Kendisinin Reddit‘te yaptığı AMA‘ları da pas geçmek olmaz, onları da daima takip etmeye çalıştım. Bu süreçte dediğim gibi kapsamlı bir bilgiye sahip olmadığımdan kendisiyle ilgili herhangi bir kanıya varmamıştım. Şimdi kitabı da bitirdiğime göre, hem kitapta anlatılanlarla ilgili hem kendisi ile ilgili bir kaç söz söylemek istedim.

Öncelikle haberlerden ve başkalarının yorumlarından Elon Musk‘ı takip edince, daima kendisi ile ilgili gerçekleştirilemeyecek uçuk hayallerin peşinde olduğunun söylendiğini görüyordum. Kitaptan öğrendiklerimle ise bu tartışmanın tam zıt tarafında yer alacağım gibi görünüyor. Bu adamın dün doğmadığını ne süreçlerden geçtiğini bilmek lazım. Şu anda -normal- görülen, geçmişte ise uçuk yaftası yapıştırılmış fikirleri ile girdiği her sektörde hedeflerini tutturmuş gözüküyor. Elektrikli arabaların pazarı Tesla marifetini konuşturmadan önce(başarı yakalayana kadar da alay konusu olduğu günler olmuş) içler acısı idi. Roketlerin tek kullanımlık devasa masraflarını SpaceX piyasaya girmeden önce indirebilecek herhangi bir firma daha ortaya çıkmamıştı. Falcon I‘in başarısına kadar da, bu firması da pek kaale alınmayıp para yakan bir firma olarak görülmüş. İşin özü adamın söylediği hedefleriyle ilgili gerçekleştiremediği tek şey -gerçekleşme zamanları- olmuş. Hedefi 2003’e koyup 2008’de gerçekleştirmiş, hedefi 2008’e koyup 2015’de gerçekleştirmiş(limitleri zorlamak adına, bu yaptığı da bana mantıklı geliyor fikrimi soracak olursanız). Günün sonunda ne dediyse yapmış ve yapmaya da devam edecek gibi duruyor, bu yüzden saygı duyduğum bir isim haline geldi kitaptan sonra.

Kitabın bir başka yararlı noktası, Elon Musk‘ın şirketlerinin yaşadığı zorlu yılları mercek altına alması. Her şirketinin dibi gördüğü, başarıyla başarısızlık arasındaki o ince çizgide gezdiği anları okumak da Elon Musk‘ın bugün ulaştığı noktaya nasıl geldiğini anlamak için önemli bilgiler içeriyor.

Önümüzdeki yıllarda da fazlasıyla konuşacağımız bu adamı merak edenlere bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Hem bugünlerde açıkladığı Mars hedefleri konusuna da nasıl bakacağınız hakkında bir fikir sahibi olmuş olursunuz. 2025’i tutturamaz belki ama 2032 olur bir şekilde hedefini gerçekleştireceğinden eminim. Peki Mars doğru bir hedef mi diye soracak olursanız. O ise bambaşka bir tartışmanın ve yazının konusu diyebilirim.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2018 Alper Iskender