Haftalık Piksel Raporu – 10

Haftanın Çalışması

 

20 Seconds hazır. Türkçe dil seçeneğini de sorunsuz bir şekilde ekledim. Perşembe günü incelemeye girmiş olsa da, restore butonunu görmemeleri sonucu, düzeltilmiş versiyonun gönderilmesini istediler. Oyun ise restore butonuna sahipti bu yüzden yeni versiyon göndermek yerine, mail ile ulaşıp tekrar incelenmesini istedim. Cuma tekrardan incelemeye girdi ve normalde durumu -in review- olarak değişen bir uygulamanın incelemesi 1 gün içinde sonuçlanır. Bu seferlik 3 gündür, inceleme devam ediyor. Pazartesi sürüm onaylanırsa 21 Eylül tarihinde yayına alırım. Onaylanmazsa 1 hafta daha gecikecek.

Güncelleme: 14 Eylül itibariyle hala inceleme sürecinde. Çıkışı 28 Eylül’e ertelendi.

Hangi Kelime? 2.3 sürümünde kelime hatalarını gidermeye çalıştım. Kendi cihazlarımda hiç kelime hatası almadığım ama az da olsa, ekran görüntüleri ile kanıtlanan hata geri bildirimleri aldığım için, ortada bir sorun olduğu aşikar. Eğer hala bu tip sorunlar yaşayan varsa, bana mail ile ulaşıp hatanın nasıl ortaya çıktığını söyleyebilirler.

Hangi Kelime’de her oyun bitiminde 20 ekstra altın ile ödüllendiriliyorsunuz. Bunu biraz adaletsiz bulan kullanıcılarımız oldu, 10 tabloda da bitirsen 5 tabloda da ödül miktarı değişmiyordu. Bunu bitirilen tablo başına 20 altın olarak değiştirdim. Bu aynı zamanda, bir oyuna başlayıp hiç tablo bitirememişseniz eskiden 20 altın alırken, şimdi hiç alamayacağınız anlamına geliyor. Bileni ödüllendiren bir sisteme geçtik.

20 Seconds’ı merak edenler için onun oyun içi önizlemesini de bu hafta hazırladım buradan izleyebilirler.

Haftanın Dikkate Değer Siteleri

Uçuş Tazminatım : Geçen hafta Claim Compass adlı bir siteyi tanıtmıştım meğer kendisi türünün tek örneği değilmiş. Bu site de sizin için durumu takip ediyor, tazminat kazanırsanız onun %25’ini alıyor. Tekrar belirtmekte fayda var, bu sitelere ihtiyaç duymayabilirsiniz, bu siteler vaktim yok uğraşamam ama benim yerime biri uğraşsın diyorsanız, sizin için uygun.

CONV. : Youtube videolarını pratik bir şekilde mp3,gif,mp4’e çevirebilirsiniz. Gif’e çevirme özelliği beni tavlamaya yetti. Böyle bir şey lazımdı bana da.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

İfade özgürlüğü hakaret yarışına dönüşürken : İnternetteki nefret kültürü, trollük kavramları kaliteli içeriğin yok olmasına sebep oluyor.

Adil Kullanım Noktası (AKN) Uygulaması : Bu hafta adil kullanım kotası hakkında bazı atılımlar yapıldı. İyileştirilmesi planlananlar arasında, gece 2-8 arasının kotaya dahil edilmemesi en faydalısı. Şu an Superonline’ın benzer bir 12-6 tarifesini kullanmaktayım ve kota sorununu çözdüğünü söyleyebilirim. Yazıda asıl dikkat edilmesi gereken nokta, bazı sorunları ‘şimdilik’ görmezden gelmemiz. Upload hızlarına ne olacak? Mobilde kota sonrası hedefimiz 2016 yılında 128 Kbps. 128 Kbps. 128 Kbps.

Amazon’un 30 Saatlik Çalışma Haftasının Mükemmel Bir Fikir Olmasının Sebebi : Her geçen gün önemli olanın çalışma süresi değil, verimlilik olduğunu keşfeden şirketler çoğalıyor. Bu da Amazon’un daha kısa süreli çalışma saatlerini deneme süreciyle ilgili bir yazı.

Hannibal’dan Kazanmak ve Başarmak Üzerine Ne Öğrenebiliriz? : Hannibal’ın hikayesi üzerinden bize en temel sorulardan birini soran bir yazı. Ne istediğimizi biliyor muyuz?

Apple’s New Thing (iPod) : Bu hafta Apple yeni telefonunu tanıttı. Kulaklık girişinin kaldırılması ne büyük yaygara kopardı, aynısı cd-dvdlerin hayatımızdan çıkması için adım atıldığında meydana gelmişti. Hatta bu yaygaraların anlamsızlığını daha iyi anlamanız için bugün başarı kabul edilen iPod ilk çıktığında verilen tepkilere bu paylaştığım 2001 tarihli forum başlığından bakabilirsiniz. Onca yıl geçti, tepkiler hiç değişmiyor. Bunu Apple ürünleri için yazmadım, yeniliğe karşı insanlık hep aynı tepkileri vermiş. Çok kullandığınız bir sitenin arayüzü bile değişince, 3 ay sonra alışan insanlar, ilk anda kıyameti koparıyor.

Alkolle ve Sigarayla Savaştığımız Gibi Neden Net Bir Şekilde Şekerle de Savaşmalıyız? : Çevremde şekere karşı farkındalığın artmaya başladığını görsemde, bir markete girdiğimde bunun sadece çevremle sınırlı kaldığını gözlemliyorum. Günümüz dünyasında şekere karşı kontrolü elinde tutmaya çalışanlar bile fazlaca şeker tüketirken, buna hiç dikkat etmeyenler sağlıklarını fazlasıyla tehlikeye atıyor.

Why does adrenaline in certain circumstances give people super human strength?  : Adrenalin kuvvetimizi nasıl artırır? Reddit’te bu konuda güzel bir yorum yapılmış.

How Does The Minimum Wage Compare Around The Globe? : Dünyanın dört bir yanında minimum maaşların ne kadar olduğunu merak ediyor musunuz? Bunu araştırmışlar. Ülkelerin pahalılığını bilmediğimiz için, o maaşlarla ne elde ediliyoru merak ediyorsanız başka sitelerden de araştırma yapmalısınız.

I’m David Simon, creator of HBO’s The Wire. Go ahead and AMA. : İzlenecekler listesinde bekleyen The Wire dizisinin yaratıcısı Reddit’te Ask Me Anything düzenlemiş. Meraklısına duyurulur.

Can we build a Starship Enterprise with our current technology in the next 10 years? : Quora’da 10 yıl içinde uzay gemisi üretip, üretemeyeceğimiz tartışılmış. Sonuç; Ne demek 10 yıl içinde uzay gemisi yapamayız? Durduk yere üzdüler. 10 yıl fazla uzun bir zaman insan hayatı için, dünya için ise değil.

WHY THE HIGH COST OF BIG-CITY LIVING IS BAD FOR EVERYONE : Büyük şehirlerdeki yüksek yaşam maliyetleri neden herkes için kötüyü, güzelce irdelemiş New York Times.

VR Teknolojisinin Oyun Dünyası ile İmtihanı

Videoda bahsedilen 5 başlığa da katılıyorum. Kısa vadede de bu sorunların çözümü zor görünüyor. Umarım sektör sonunu kendi hazırlamamıştır. Aşırı beklentiler, fazla seçenek, dağılmış bir topluluk.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender