Haftalık Piksel Raporu – 13

Haftanın Çalışması

20secondsitunesfeature

20 Seconds bu çarşamba günü Appstore’da yayınlandı. Ardından perşembe günü Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10 ülkede Appstore anasayfada feature edildi. Aynı zamanda Hangi Kelime’nin yeni güncelleştirmesi de, haftanın en iyi güncelleştirmeleri arasında Appstore anasayfada kendine yer buldu.

Durum böyle iken, haftanın başlarında yeni oyuna daha çok zaman ayırırken hafta ortasından itibaren kelime oyunlarım bütün vaktimi aldı. Tanıtımlarından, kullanıcı maillerine geri dönüşlerine, sorunların çözümüne vs vs. Hatta tecrübe edindiğim bir olay karşısında da ileride başınıza gelmemesi için bir konuda tavsiye vermek bile istiyorum.

Biliyorsunuz ki, 20 Seconds hem türkçe hemde İngilizce dil seçenekleri ile yayınlandı ama globali hedeflediği için oyun ilk açıldığında sizi İngilizce olarak karşılıyor. Ben oyunu türkçe oynamak isteyen kullanıcıların Profile-Language-Tr adımlarını izleyerek oyunun dilini değiştirip, oyunu oynamaya devam edecekleri gibi naif bir düşünceye kapılmışım. İndirenlerin bir çoğu oyunun Türkçe dile sahip olduğunun farkında bile değildi, hatta bazıları acaba türkçe dil seçeneği var mı diye ayarlara bakmaktansa bundan daha hızlı sonuç alacağını düşünüp, oyun İngilizce diye 1 yıldız verdiler Appstore’da.

20 Seconds İngilizce Sorunu

Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz iki şey var;

1- Durumdan şikayet edip başkalarını suçlayabilirsiniz. Ne açıklamaları okuyorlar ne ayarlara girip dil seçeneği var mı diye bakıyorlar. Şikayet ettikleri konunun aslında oyunda olmasını geçin, bir oyun sırf İngilizce olsa bile bunun 1 yıldız vermek için bir sebep olduğunu düşünüyorlar da diyebilirsiniz.

2- Bir oyun geliştirici olarak, yapmanız gerekenin kullanıcının eline mümkün olduğunca negatif yorum girebilecek koz vermemek olduğu bilir, bunun kendi hatanız olduğunu düşünürsünüz.

Ben bu tepkileri görür görmez, bir güncelleştirme yayınladım. Oyunda kullanıcının ayarlardan dil değiştirmesini beklemeden eğer telefon dili türkçe ise oyunun direk türkçe açılmasını sağladım. Neyse ki 24 saat içinde güncelleme onaylandı ve yalnızca 2 gün kaybetmiş oldum bu sebeple. Bundan sonra da yeni oyunlarımda telefon dilinden yararlanmayı planlıyorum. Güncelleştirmeden sonra yorumlar gözle görülür biçimde değişti.

20secondguncelsonra

İyi güzel de Türkçe değil diyen arkadaşı ise istisna kabul edelim onu anlayamadım. Telefonu İngilizce kullanıyor herhalde^^

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Here’s why I stopped teaching Unity first : Programlamaya başlayan biri neden Unity ile başlamaması gerektiğini açıklamaya çalışmış, bu konuda kurslar veren birisi. Güzel bir mantığı var okumanızı tavsiye ederim.

Yaşanmış Bir Olayı Konu Alan Intouchables Filminin Gerçek Hikayesi : Güzel mi güzel Intouchables filmini izlemiş ve filmin esinlendiği hikayeyi bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz.

30 yıl boyunca teslim olmayan asker : 2.Dünya Savaşı bitiminden sonra teslim olmayıp ormanlarda yaşamına devam eden bir Japon askerin ilginç hikayesini Serdar Kuzuloğlu kaleme almış.

İbo’yu Bilmesine Değil Kafka’yı Bilmesine Şaşırdığınız Muhammet’in Hayata Bakışınızı Değiştirecek Hikayesi : Bu hafta bu hikayeye belki denk gelmişinizdir bir çok insan paylaştı ama denk gelmediğiniz kısım hikayenin gerçek olmadığı kısım olabilir. Burada Mehmet Atakan Foça bir tivit dizisi ile açıklamış durumu. Duymak istediğimiz bir hikaye okuduğumuzda, gerçekliğini sorgulamaya gerek duymuyoruz genellikle.

Pixels and voxels, the long answer : Pixel, Voxel farkını anlatırken, girdiği bazı detay konularla birlikte baya bilgilendirici bir yazı olmuş.

If Google buys Twitter, there’s a perfect spot for it in YouTube : Google’ın Twitter’ı almasının neden mantıklı olabileceğini açıklıyor, mantıklı da.

Kahve fincanına kalbini akıtan adam Howard Schultz ve Starbucks hikayesi : Starbucks’ın hikayesini bugüne kadar okumamıştım, bu yazıdan sonra bu kitabı okumaya bile ikna oldum diyebilirim.

When the drugs don’t work : Antibiyotiklerin işe yaramamaya başladığı bir dünyaya doğru yol alıyoruz gibi görünüyor.

School Replaces Detention With Meditation Classes For Kids And Teachers Were Fascinated With The Results : Çocuklara meditasyonu öğretmek inanılmaz sonuçlara sebep olmuş.

Yeni Duyu Organları Kazanabilir Miyiz?

Incognito kitabının yazarı David Eagleman’ın Ted konuşması insanlık tarihinde yeni bir devrin nasıl açılabileceği ile ilgili güzel bilgiler veriyor.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender