Haftalık Piksel Raporu – 14

Haftanın Çalışması

20 Seconds bu hafta Eylül ayının en iyileri arasına seçildi Appstore Türkiye’de. Aynı zamanda gelen geri bildirimlerinin bolluğu sayesinde ciddi bir zaman ayırmak zorunda kaldım bu hafta mail cevaplamak için. Bu ilgi sevindirdiği kadar, katkıda bulunmak isteyenler sayesinde oyunun gelişim sürecini de etkilediğini söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse, gelecek güncelleştirmedeki 2 hatayı geri bildirimler sayesinde farkedebildim. Oyuna eklenecek özelliklerden biri, atılan maillerdeki fikirlerden çıktı.

20 Seconds üzerinde çalıştığım konularda biri oyuna eklenecek yeni diller üzerine. İspanyolca dil eklemek için uğraşıyorum bu sıralar. Oyun tanıtıldığı bölgelerde oynansa da, tanıtılmadığı ülkelerde neredeyse hiç görünmüyor. Tanıtımına yarar sağlayacak özellikler eklemeyi planlıyorum zaman geçtikçe. Bir diğer konu, kullanıcılar kelimeyi bilemeselerde sürecin devam etmesini istiyorlar. Zorluk seviyesini değiştirmeyi planlamadığımdan onlar için de şöyle bir çözüm sunmayı planlıyorum, 10 saniyeden daha az bir zaman kaldığında kullanıcının ipucu alabilmesine imkan tanıyacak bir buton belirecek ekranda. Karşılığı ise %50 daha az puan(adaleti sağlamak adına). Eğer kullanışlı olduğunu düşünürsem bu özellikte gelecek güncelleştirmede yer alacak.

Hangi Kelime? oyununda oyun bitiminde yaptığınız skoru görebiliyor ama en yüksek skorunuzu göremiyordunuz. Gameover sahnesini yeniden düzenleyerek bu eksikliği giderdim, test süreci bitiminde bu da yayınlanmış olacak haftaya.

Minimal Maze‘e uzun süredir güncelleme yapmıyorum. App Store yorumlarında okuduğum ve aslında zor bulmaca sevenlere oyunu yapmış olmama rağmen yine de zorlananlara kolaylık olması açısından bir özellik ekledim. Eğer ilk 27 bölümü bitirmiş iseniz, gelecek bütün kategorilerin ilk bölümleri açılmış olacak. Böylece bir noktada takıldığınızda, başka bir kategoriden devam edebilirsiniz.

Bahsettiğim yeni oyunumu yine bir erteleme isteği geldi. Başka bir fikir kafamı çelmekle meşguldü bu hafta. Netleşmeden bahsetmek istemiyorum şimdilik, bir sonraki haftanın konusu olarak kalsın bu da.

Bu sırada bu hafta Türkiye’de Github, Dropbox, Google Drive engellendi. Benim şu oyunları düşündüğüm kadar, yazılım sektörünü düşünmüyorlar. İnsan gerçekten hayret ediyor.

oluroyle

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Hootsuite’s CEO on What He Learned from Getting Hacked on Social Media : Hootsuite’in Ceo’su sosyal medya hesapları hacklenince, bundan çıkardığı dersleri ve neler yapılması gerektiğini yazmış. Yazdıkları yeni değil ama bilmiyorsanızda kesinlikle yapmanız gerekenlerden.

Farkındalık, Çekirdek İdeoloji ve Sonuçları : Farkındalığın önemi hakkında güzel bir yazı kaleme alınmış Muhammed Tüfekyapan tarafından. Okumanızı tavsiye ederim.

Big Mac’in Bir Saatte Vücudunuzda Meydana Getirdiği Değişimler : Yararlı olmadığını biliyoruz. Peki yedikten sonra süreç nasıl işliyor diye merak ediyorsanız, burada anlatılmış.

Nobel Fizik Ödülü niçin verildi? : Ödülün kaynağını merak ediyorsanız, haberde ufak bir açıklama yer alıyor.

Kontrol Listesi Yapmak Hayatımı Nasıl Kolaylaştırdı? : 2Do uygulamasını hayatımın bir parçası yapmış biri olarak, yazıda denilenleri onaylıyor size de şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayda 5M TL ciro ile bir girişim neden kapanır? : İncir.com’dan bahsediyor sanırım. Bu konuda tek yorumum, insanlar özelleştirilemeyen bir e-ticaret sitesini neden açar? Bilgisizlik.

Birlikte ve Özgürce Bir Üretim : Olmadık Projeler Atölyesi gibi hala bu ülkede güzel işler yapmak için uğraşan insanların olması ne kadar güzel. Yazıyı okumakla kalmayın, İstanbul’daysanız bir de ziyaret edin derim.

‘Paylaşımsever’ anne-babalara uyarılar : Facebook’un kuruluşundan sonra dünyaya gelen bebeklerin büyüdüklerinde hiç anlayamayacağımız problem-leri olacak. Daha küçük bir gruba(eve gelen misafirler) çocukluk fotoğraflarımızın gösterilmiş olması bir lütuf gibi geldi bunu düşününce.

Enjoy Earth While It Lasts: Atmospheric Carbon Levels Pass the Point of No Return : İklim geri dönülemez noktaları geçerek değişimine devam ediyor, biz ise bu konu hakkında yeterince konuşmuyoruz. Bir baraj daha aşılmış.

Westworld Yapay Zeka Sevenlere

Westworld HBO’dan çıkan arkasında Jonathan Nolan gibi isimlerin olduğu bir tv dizisi. İlk 2 bölümü yayınlandı ve gelecek için umut vaad ediyor diyebilirim. Yapay zeka üzerine sohbet konularının açılmasına sebep olması bile güzel. Bir göz atın derim.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Game Designer | No half measures.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender