Haftalık Piksel Raporu – 15

Haftanın Çalışması

20 Seconds bu hafta macerasına anasayfada oluşturulan Kelime Oyunları kategorisinde kendisine yer bularak devam etti. Bu kategorinin sıralaması değişken ya da popülerlikle canlı olarak değişiyor bilmiyorum. Örnek Hangi Kelime‘nin sıralaması daima değişkenlik gösterdi, o yüzden siz baktığınızda başka bir sırada olabilir.

20 Seconds‘ın bir çok hatanın düzeltildiği 1.2 sürümü hazır. Bu sürümle birlikte geçen hafta bahsettiğim yenilikleri de oyuna eklemeyi planlıyordum ama yenilikleri eklemek sandığımdan daha uzun sürecek gibi görünüyor. Bu sebeple hataların düzeltildiği bir ara sürümü daha fazla bekletmeden yayınlamak istedim. Pazartesi sabahı tahminim yayınlanmış olur.

Oyuna eklemeyi planladığım ilk yabancı dil İspanyolca’yı eklemek sürecin uzamasının ana sebebi. 5 harfli kelime listesini hızlıca ekleyebilirim. Zor olan kısım, bilmediğiniz bir dilde hangi kelimelerin günümüz dünyasında kullanıldığını, hangilerinin bir kelime oyunu için fazla zor olduğunu vs. bulabilmek. İspanyolca arayüz ve Appstore sayfa açıklamaları/ekran görüntüsündeki yazılar gibi konularda çevirmenle çalışmak yetmeyecek gibi görünüyor. Bu da sürecin uzamasına sebep oldu kısacası.

Geçen hafta kısaca değindiğim yeni oyun mevzusuna gelirsek. Mobile yaptığı oyunları, prototiplerini kısaca çalışmalarını takip ettiğim biri var. Bu Ekim bir prototip gösterdi ama yayınlamayacağından bahsetti, beni ise görür görmez heyecanlandıran tam mobile uygun bir oyunun çıkabileceği bir oyun mekaniği bulmuş görünüyordu. Bende ilk defa, bir prototipin haklarını satın almak için teklifte bulundum. Satmaya gönüllü görünüyor, fiyatta anlaşırsak 20 Seconds üzerindeki çalışma yüküm azaldığında bu prototipi güzel bir oyuna dönüştürmeyi planlıyorum.

Durum böyle iken, 2 yıldır ertelediğim oyun fikri +1 oyun daha ertelenmiş oldu böylece^^

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

I almost lost 10,000 users : Gözden kaçan ayrıntılar sebebiyle nasıl bir güncelleştirme ile bütün kullanıcılarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını Toby‘nın yaratıcısı anlatıyor. Test süreci önemli.

Health study finds Apple Watch has the most accurate heart-rate monitor : Apple Watch rakipleri arasında en doğru bilgileri veren akıllı saat seçilmiş. Nerede benim ucuz ama kullanışlı Mi Band 2 fitness bandım? Apple Watch’ın kendini bana sattırması için tek eksiği kaldı, şarj. İstatistiği ve yüzmeyi seven biri olarak, su geçirmezlikle birlikte havuzdaki aktivitenin de ölçülebilir hale gelmesi beni tavladı son sürümle birlikte.

Unthinkable: Are you part of the 1% but just don’t know it? : Bunu paylaşmadan edememe sebebim, %1’in neye tekabül ettiği şaşırtmadı da, %15’in yıllık 11.000$ gibi bir rakama tekabül ediyor olması şaşırttı. Düz hesap 2800 lira aylık geliri olanlara, dünyanın yüzde kaçından daha fazla kazandığını düşündüğünü sorsak %85 cevabını kaçı verebilir?

Bataklıkta ”Batarak” Ölmek Mümkün Mü? : Filmlerin gerçeği nasıl çarpıtabildiğine bir örnek. Mümkün değil-miş.

Performance tips for Unity 2d mobile : Unity üzerinden 2d oyun geliştiriyorsanız ya da geliştirmek istiyorsanız, güzel performans ipuçları veren bir yazı yayınlanmış. Bir göz atın derim.

What I learned from reviewing 50 portfolios on Reddit in 3 crazy days. : Şu cümleyi görmek bile mutlu etti. ”Stop trying to rate your own skills” Gerisini de okumanızı tavsiye ederim.

Why Disney just added Jack Dorsey to its board : Disney’deki görevi üzerinden Jack Dorsey ile Steve Jobs arasında kurulan bağ ilginç.

AMAZON’S SEO SECRETS : Amazon’un neleri iyi yaptığını görmek adına güzel bir yazı olmuş.

The $300 Million Button : Kısacası bir ürün alıp gideceğim, beni üye olmakla uğraştırma- diyebilecek müşterilerin olduğunun farkedilmesi cirolarında bir sıçrama yaratmış. Kulağa küpelik bir yazı.

Patch to Process : No Man’s Sky‘ın gündeme yeniden getirdiği Day 1 güncelleştirmesinin neden negatif yönde abartılmaması gerektiğini, sebebinin hepimizin sevmediğini düşündüğüm bürokratik eski kafa süreçler yüzünden olduğunu Rami İsmail anlatmaya çalışmış.

How I built a Slack bot to help me find an apartment in San Francisco : SF’nin pahalı kiraları ve istediğiniz tarzda evi bulmanın zorluğu meşhurdur. Bu zorluğu aşabilmek için bir Slack botu yaratmış arkadaş ve çok güzel de nasıl yaptığını açıklamış. Bana da Bursa için lazım ”Memura öncelikli” , ”Öğrenciye verilmez” kafasındakileri elese yeter.

The Marvel Symphonic Universe

Marvel filmlerinin hiç akılda kalıcı müziklere sahip olmaması dikkatinizi çekti mi? Video bu konuya harika değinip, bilgilendirici noktalara değinmiş. Devamını da izleyin mutlaka. O da burada.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

someone in the crowd. makes things.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender