Haftalık Piksel Raporu – 18

Haftanın Çalışması

20 Seconds 1.4 sürümü yayınlandıktan sonra Amerika’da kelime kategorisinde feature edildi. Bunun yanında Türkiye’nin de içinde yer aldığı 75 ülkede en iyi ipad oyun güncellemeleri arasında yer aldı.

20 Seconds Best New Updates

20 Seconds üzerine kayan ilgiden dolayı yeni oyunun geliştirilme sürecini durdurmak zorunda kaldım. Gelen geri bildirimlere bakılırsa, 5 harfli kelimelerde zorlananlar 30 saniye seçeneğinin gelmesinden ve 4 harfli kelimelerle de oynayabilmelerinden memnunlar ancak -zorlanmayanlar- için yeni güncelleştirmede gelen yenilikler daha az ilgi çekici. 4 harfliler onlar için daha basit kaldı. Bu sebeple 6 harfli kelimeleri de bir -seçenek- olarak oyuna eklemeyi düşünüyorum. Tasarımın tutarlılığını hiç bozmak istemesem de, 6 harf ekranın biraz şişmesine sebep olacağından biraz boyutlarda ayarlama yapacağım.

Bunun haricinde, 20 Seconds‘ın Amerika’da feature olmasıyla artan ilgiden biraz daha yararlanmak için Minimal Maze‘i 4-9 Kasım arasında ücretsiz yaptım.

Tek başıma her şeyle ilgilendiğim için bundan sonra Android tarafına bakamayacağım mevcut Lokum ve Hangi Kelime‘de kritik bir hata olmadıkça. Oyunlar çıktıkça güncelleme ihtiyaçlarıyla birlikte, yeni bir oyuna zaman ayırmak gittikçe zor olmaya başladı. Bu yazıyı yazdığım 6 Kasım’da yeni oyunda çok yol katetmiş olmayı planlarken hala elle tutulur bir ilerleme kaydedemedim. Daima geri dönüp güncellemelerle ilgilenmek durumunda kalıyorum. Bu durumdan da -memnunum- açıkcası ama hiç ilgi çekmeyen kısımları geride bırakıp biraz yükümü hafifletmem gerekiyor ve burada ilk akla gelen oyunların Android sürümleri. Bir süre yeni oyunlar ya da güncelleştirmeler androide çıkmayacak kısacası. iOS tarafına özel ilgi göstermeyi planlıyorum, ne kadar sürer bu süreç bir fikrim yok şimdilik.

Ben bunlarla uğraşırken bu hafta Appstore’da hepinizin tahmin edebileceği üzere en çok aranan kelimeler şunlardı;

 

Appstore Vpn

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Oyun ve Devlet Destekleri : Türkiye’de oyun geliştiricilerin hangi desteklerden yararlanabileceği derlenmiş. İlgilenenler için önemli bir liste.

On Puzzle Design and Fabric : Fabric oyununun yaratıcısı, oyunu yayınladıktan sonra kazandığı tecrübelerle bulmaca oyunlarındaki önemli noktalara değinmiş. Bilmiyorsanız Fabric bir Türk geliştiricinin çıkardığı Steam üzerinden erişebileceğiniz bir puzzle oyunu.

Appannie ASO Playbook: Appannie mobil dünyada hala önemli etkileri olan ASO için bir rehber yayınladı, güzel derlenmiş. İlginç bir istatistik, Appstore uygulama açıklamalarında yalnızca kullanıcıların %2’si ‘Daha Fazla’ya tıklıyormuş.

Doing Business : Şirketleşmek için en uygun ülkeleri merak ettiniz mi? Genel sıralamanın yanında, her konu için ülkelerin ayrı ayrı değerlendirildiği ayrıntılı sıralamalar da mevcut. En uygun ülkenin Yeni Zelanda seçildiği genel sıralamada Türkiye kendine 69.sırada yer bulmuş.

What programming language should you learn first? ʇdıɹɔsɐʌɐɾ :ɹǝʍsuɐ : İlk hangi programlama dilini öğrenmeliyim sorusuna verilmiş en iyi cevaplardan biri sanırım. Bu sorunun cevabını arayanlar bakmalı.

Why Deep Work Helps You Get More Done in Less Time : Daha kısa sürede daha fazla iş yapmak için hayatınızda çok büyük değişiklikler yapmanız gerekmiyor. Yazıdan daha çok, yazıda paylaşılan videoya dikkat çekmek istiyorum. Kısacası sosyal medyaya zaman ayırmayın. Bu konudaki Ted konuşmasını izlemek isteyenler için o da burada.

Tutarlılık ve Bağlılık Kavramı : Sara ve Tim’in Hikayesi : Ahmet Çığşar geç keşfettiğim ama yazılarından büyük keyif aldığım bir isim. Bağlılık kavramı üzerine bir yazı yayınlamış 2012 yılında, kulağa küpelik bir yazı.

Poor kids who do everything right don’t do better than rich kids who do everything wrong: İstatistikler gösteriyor ki Amerika’da maddi durumu yetersiz çocuklar her şeyi doğru yaptıklarını farz etsek bile, her şeyi yanlış yapan zengin çocuklardan daha iyi sonuçlar elde edemiyorlar. Yalnızca gelir de değil mevzu, her konuyu etkiliyor bu eşitsiz başlangıç.

The 13 craziest things Elon Musk believes right now : O kadar da çılgın şeyler dememiş adam. Reddit’te yaptığı son etkinliğe de buradan bakabilirsiniz.

Web Sitenizde ve İçeriklerinizde Görsel Kullanırken Dikkat!: İçeriklerinizde kullandığınız görsellere dikkat ediyor musunuz? Etmiyorsanız etmelisiniz. Rotasız Seyyah‘ın yaşadığı talihsizliği bu hafta gördükten sonra böyle bir konuyu da rapora katma ihtiyacı hissettim.

Game Maker’s Toolkit

Oyun geliştiricilerine ya da olmak isteyenlere bir youtube kanalı tavsiye ederek bu raporu da bitirelim. Benim de yeni keşfettiğim ama en kısa zamanda bütün videolarını izlemeyi planladığım Mark Brown‘un kanalından bahsediyorum. Bu videodan başlayın, baktınız anlatım tarzı hoşunuza gitti, ilginizi çekti gerisine de bakmanızı öneririm.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender