Haftalık Piksel Raporu – 24

Haftanın Çalışması

hangikelimestickers_itunes

Hangi Kelime? oyununun çıkartma paketi bu hafta Appstore anasayfada kendine yer buldu. Buradan bakabilirsiniz.

Çıkartma paketlerini yapmadan önce başka geliştiricilerin nasıl geri dönüşler aldığını araştırmıştım ve yorumların bazılarının kullanıcıların çıkartmaları nasıl aktif edeceğini bilmediğinden verilen 1 yıldızlardan oluştuğunu gördüm. Bir başka sebep de çıkartma paketleri uygulama sanılıp, indirildiğinde uygulama olmadığı görüldüğünden olumsuz tepkilere yol açıyordu. Neyse ki eksik kalmadı benim çıkartma paketi de. Hangi Kelime çıkartmaları da nasıl silineceği bulunamadığından 1 yıldızlardan nasibini aldı.

hangikelimestickers_yorumlar1

Yorum yapanlara ulaşmanın bir yolu olmadığından, olur da -sanmıyorum ama- burayı okursalar. iOS işletim sisteminin klasik uzun basma hareketi ile sticker paketlerini kolayca silebilirler.

Bunu dile getirme sebebim ise başka. Herhangi bir üretim sürecine dahil olmayan bir nesil, emeğe her geçen gün daha az değer veriyor. Ne yazık ki bu sadece uygulama marketlerine has bir sorun değil, sokakta da bunu görebiliyorsunuz. İşin o kadar fazla tüketim tarafındayız ki, üretmenin değerini unuttuk.

Son olarak yeni oyun çalışmaları devam ediyor. Karakalem ile çalıştığımdan bilgisayarda kayda değer yaptığım bir çalışma bulunmuyor şu sıralar. Gelecek hafta daha belirgin adımlar atmayı hedefliyorum yeni oyun ile ilgili. Bu sonbahar yeni oyun ile ilgili o kadar fazla fikir değiştirdim ki, bu süreçte bir oyun daha çıkarırdım. En kötü karar kararsızlıktır demişler, birinci elden kanıtı burada.

Haftanın Dikkate Değer Uygulaması

Kitaplara Ses: Görme engelli arkadaşlarımıza bu uygulama vasıtası ile kitaplara ses vererek yardım edebilirsiniz. Ne kadar fazla insan yardımcı olursa, o kadar kısa zamanda büyük bir arşiv elde edilebilir.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Super Mario Run Review: Polygon’un incelemesinden oyun hakkındaki bütün detaylara ulaşabilirsiniz. Bana fikrimi soracak olursanız, bir runner olarak başarılı ama bu oyuna platform oyunu diyeceksek başarısız bir oyun. Platform oyunlarını zevkli yapan yönlerden biri, kullanıcıyı serbest bırakıp platformu keşfe açması. Mario’nun bu versiyonu tam bir runner gibi, benim yerime neredeyse bütün oyunu oynayacak kadar otomatik işliyor sistem. Tek parmakla oynamak için başarılı bir model ama böyle yapınca da bu oyun platform oyunu olmaktan çıkıyor bana kalırsa. En azından benim sevdiğim türde değil diyelim.

Start-up culture is corrupting our youth and killing real entrepreneurship: Girişimcilik lafı ne kadar çok kullanılırsa o kadar içi boşalmaya başladı, siz de farketmişsinizdir. Bununla ilgili güzel bir yazı. Sorun geniş kitlelerce ele alınmaya başlanması da değil(bu aslında faydalı), sorun girişimciliğin çabuk zengin olmak için bir kapı gibi görülmeye başlanıp, asıl anlamını yitirmesi.

WHY GERMANS WORK FEWER HOURS BUT PRODUCE MORE: A STUDY IN CULTURE: Almanların çalışma hayatı ve kültürleri hakkında bilgilerin olduğu ve nasıl daha kısa sürede daha verimli çalışabildiklerini anlatan güzel bir yazı. Türkçesi burada.

Eğitimin yükselen yıldızı Estonya: Estonya’nın ismini bir çok konuda duymaya başladık ve bu etki artarak devam edecek gibi, eğitime verilen önemde geleceğinin daha sağlam olduğunu gösteriyor.

Your Memory is like the Telephone Game: Anılarımızı hatırlama biçimimiz, kulaktan kulağa oyununda bilgilerin kişiden kişiye geçtikçe bozulmasını andırıyormuş. Daha detaylı bilgi için yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Scientists reverse ageing in mammals and predict human trials within 10 years: Arada sırada bu tarz haberler çıkıyor ama her seferinde daha ayakları yere basanlar kuruluşlar tarafından dile getirilmeye başlanıyor. 10 yılda yaşlanmayı durduramayız belki ama 20 yılda? Bir gün gerçekleşmesi olası bilimsel ilerlemelerden biri bana kalırsa.

Herkes Maraton Koşabilir 1: İlk defa 5K koşusuna bu yıl katılmış biri olarak(bir maraton diyemesek de) harika hissettirmesi sebebiyle, koşuyu teşvik eden yazıları etrafıma yayma ihtiyacı hissettim. Bu duyguyu herkes tatmalı. Yazıda denildiği gibi herkes maraton koşabilir.

2016’nın en çok arananları açıklandı: 2016’da en çok nelerin arandığını merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz.

Before Avatar A Curious Boy

James Cameron’ın yaptıklarını yakından takip etmeyen biri olarak Titanic ile Avatar arasında nelerle uğraştığını bilmek adına yararlı bir video oldu benim için. Verdiği tavsiyeler de güzel izlemelisiniz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2021 Alper İskender