Haftalık Piksel Raporu – 3

Haftanın Çalışması

 

Hangi Kelime?  2.0’ın Android sürümünü bitirir bitirmez yayınladım. iOS sürümü 27 Haziran’da yayına girmeden önce bazı reklam denemeleri yaptım. Aldığım geri bildirimlerden en fazla öne çıkan oyunun kurallarının tam anlaşılmaması idi.

Oyunun temel kuralı her yeni tabloda sistem 2000’den fazla kelime arasından 5 kelimeyi rasgele seçiyor. İnsanların itirazı aynı harflerle başka kelimeler bulunabilse bile sistemin bunu kabul etmemesi. Bu da oyunun temel zorluğuna, ana prensibine tamamen aykırı.

Bu karışıklığın yaşanmaması için ekran görüntülerinde, oyun açıklamasında, güncelleme bildiriminde ve oyun içindeki yardım bölümünde farklı kombinasyonların puan getirmeyeceğinden bahsettim ama görüyoruz ki ders niteliğinde bir örnek oldu bu bana. Gerekli açıklamayı doğru yere koymassanız, kullanıcıların belli bir kısmı ne oyun açıklamasını okuyor, ne güncelleştirme yazısını ne de ekran görüntülerine bakıyor.

Oyunlarımda fazla tutorial kullanmayı sevmemem, oyunu öğretmeden kullanıcıyı oyunla baş başa bırakmam yüzünden oyunun kuralları kafa karışıklığına sebep olmuş görünüyor. Bu durumun oluşma sebebi açıklamaları okumayan kullanıcıdan çok, benim hatam diyebiliriz.

Hazır lafı açılmışken de söylemeliyim tutorial olayına baştan aşağı karşıyım, oyunları keşfetmenin oyundan alınan zevki arttırdığını düşünüyorum. Kullanıcıya yardımcı öğeler, kullanıcının gözüne sokulmadan oyuna yerleştirilmeli. Oyunu öğretmeyi -rahatsız edici- öğeler barındırmadan yapan en iyi örneklerden biri sanırım The Witness. Oyunda binlerce ayrıntı, güzel detay barındırmasına rağmen hiç açıklama zahmetine girmeyen, bunu keşfetmeyi seven kullanıcılarına bırakan bir diğer örnek ise Don’t Starve . Son olarak tutorial barındırmayan, bana göre ayrı bir oyun olarak çıkması gereken 2015’te ve 2016’da oynamalara doyamadığım Don’t Starve: Shipwrecked oyununa ayrı bir yazıda uzun uzun değinmeyi düşünüyorum. DLC paketi diyip küçümsediyseniz, bir şekilde gözünüzden kaçtıysa kesinlikle denemeniz gerekiyor.

Yeni oyun

Geçen hafta yeni bir oyuna başlayacağımı söylemiştim. Biraz araştırma yaptıktan sonra karar verdiğim oyunu sonbahara ertelemeye karar verdim ve yaz bitmeden Hangi Kelime? 2.0’dan öğrendiklerimi uygulayacağım başka bir kelime oyunu yapmaya karar verdim. Bu sefer global olarak yayına girecek bir ingilizce kelime oyunu olacak. (Hangi Kelime yalnızca Türkiye odaklı bir kelime oyunu olarak kalmaya devam edecek, yurtdışına açmayı şimdilik planlamıyorum.)

Buffer

Geçen hafta Buffer’ı kullanıp bu hafta izlenimlerimi aktarmayı planladığımı söylemiştim. İhmal ettiğim sosyal medya hesaplarının daha aktif olmasını sağlarken aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinde fazla vakit harcamamamı sağlayacağını umuyorum. Bu hafta gelecek hafta paylaşılacak öğeleri Buffer üzerinden ayarladım. Her pazar günü yeni hafta için yeniden hazırlamayı planlıyorum ve ümit ediyorum ki bu şekilde her hafta 1-2 saat ayırarak sosyal medya hesaplarını düzene sokacağım.

Haftanın Dikkate Değer Uygulamaları

Linkmoji : Linklerinizi emojilerle kısaltmanızı sağlayan, link paylaşımına yeni bir tad getiren girişim.

Cloak : Seyahatlerinizde hiç kullandığınız ücretsiz wifi hizmetlerinin güvenliğinden endişe ettiğiniz oldu mu? Cloak buna çözüm için geliştirilmiş bir uygulama, seyahat edenlerin telefonundan ayırmaması gereken uygulamalardan biri.

Mail Tester : Mail adresini hangi konularda geliştirebileceğini öğrenmek için ya da mevcut durumundan haberdar olmak için Mail Tester’ı kullanabilirsin.

Colorize Photos : Siyah beyaz fotoğraflarınızı bu uygulama ile renklendirebilirsiniz. Denediğim fotoğraflarda ve fotoğraf sahiplerinin söylediği renklere göre, doğru tahmin oranı %60-70 arası değişiyor. Yine de etkileyici.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

My cofounder said “I love what we’re doing” and we shut down our startup : Daima girişimlerin eldeki para bittiğinde başarısız olduklarını farketmesi gerekmiyor. Gereksiz yere para yakmaktan vazgeçen Dishero ekibin hikayesi. Bugsee girişiminin de doğmasının sebebi.

New Cities : Sıfırdan bir şehir inşa etseydik neyi farklı yapardık? Yeni bir şehir inşası fikriyle yola çıkan ekip takım arkadaşları arıyor, son başvuru 30 Temmuz. İlgisini çekenlere duyurulur.

Pokémon Go breaks iTunes record, Apple confirms : Pokemon Go fırtınası bir süre daha dinecek gibi durmuyor. Tam rakamlar paylaşılmasa da günlük 1/2.3 milyon dolar arası kazandığı tahmin ediliyor. Apple’ın ise bu çılgınlıktan 3 milyar dolar kazanacağı tahmin ediliyor.

The ultimate guide to Pokémon Go : Pokemon Go hakkındaki en kapsamlı rehberlerden biri kullanıma hazır. /

Haftanın Dikkate Değer Videosu

Şifreniz ne kadar güvenli? Temel bilgileri alabileceğiniz bu videoyu izlemelisiniz. Ekstra bir tavsiye verecek olursam, gerçekten güvenli olmasını istiyorsanız, videonun sonlarına doğru tekniğin altında yatan mantığı anlayın ama farklı bir şekilde kendi şifrenizi oluşturun. Bu kadar dile düşen bir teknik, elbet şifre kırma yöntemleri arasında kendine yer bulmuştur ya da bulacaktır. Uğraşamam şifre değiştirmekten bıktım, usandım diyorsanız da sizi Lastpass tarzı uygulamalara alalım. Bütün güvenliğini altın bir anahtar gibi tek bir şifreyle korumakla bir sorununuz yoksa kullanabilirsiniz. Sorununuz varsa da kaybetmekten üzülmeyeceğiniz hesaplarınız için Lastpass‘i kullanmanızı tavsiye ederim. Gerisi için güvenliğinizi başkalarının eline vermemenizi tavsiye eder, bu haftanın piksel raporunu da burada bitiririm. Sağlıcakla kalın^^

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender