Haftalık Piksel Raporu – 35

Haftanın Çalışması

Polycolor’ın geliştirilme süreci bu hafta bitti. Ocak ayında yeniden gerçekçi bir oyunu bitirme tarihi belirlediğimde Şubat sonunu kendime hedeflemiştim. Çok fazla hedeften şaşmadan oyunu bitirebildim ama bu kısa gecikme bile oyunun çıkışını 1 hafta ertelemem için yeterli. Hedefim 29 Mart’ta çıkması idi ama şu anda 5 Nisan’ın daha doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum. Geçmişte arkamdan biri kovalarmışcasına oyunları çıkarmamın genellikle olumsuz etkileri oldu çıkış sonrası. Ah şunu şöyle yapsaydım, ah şunu güncelleştirme yerine 1.0 sürümü içine dahil etseydim gibi. Bu sefer bir ekstra hafta daha oyuna sakince bakıp ondan sonra oyunu yayınlama sürecine sokmak istiyorum. Haftaya trailer hazır olur, nasıl bir puzzle oyunu diye merak edenler için haber vereyim.

Ekstra bir not, bu raporların tepesine RescueTime haftalık çalışma saatlerini koymak için iki sebebim vardı ama artık gerçeği saptırdığından boş bir vakitte kaldırmayı planlıyorum. Niye? derseniz;

  • İlk sebep, beni her hafta belli bir saatin üstünde çalışmaya zorlaması için koyuyordum. Tutarlılık sağlamak hedefimdi ama bir süredir şikayetçi olduğum bir konu var RescueTime’la ilgili, bu hafta bu konu çok barizleşti. Bilgisayardaki yalnızca aktif süreci hesapladığından karakalem gibi bilgisayarda gerçekleşmeyen hiç bir süreyi dahil edemiyorsun(doğal olarak). Bu hafta biri bana 80 saat çalışmışsın dese, doğrudur haklısın derim. Kendime çok az zaman ayırabildim ama hafta bitimi RescueTime’a baktığımda 25 saat(mi?) çalıştığımı görüyorum, bu demotive ediyor insanı. Amaç motive olmaktı oysa ki. Burada belki sen çok çalıştığını sanıyorsundur ama aslında öyle değildir diyebilirsiniz ama bunu fazlaca test etme imkanı da buldum. Bu haftanın bir gününde sabah uyandım çalıştım, yemek yedim ve uyudum döngüsü arasında geçti. RescueTime’a göre ise 5 saat çalışmışım. Pomodoro’ya göre ise 16 adet 25 dakikalık döngü tamamladım.(sağlıklısı 8-12 arası)
  • İkinci sebep, yaptığım bir oyunun ne kadar sürede yapıldığını daha somut verilerle insanlara göstermek istememdi. Burada da bir başarısızlık söz konusu. %50’sini zar zor verileştirebiliyorum, bu sefer insanlarda büyük bir yanılgıya sebep olacak yanlış veriler.

Bu sebeplerle verileri piksel raporuna taşımaya son veriyorum. Hiç olmaması yanlış olmasından iyidir.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

13th IMGA Winners: IMGA kazananları açıklandı buradan inceleyebilirsiniz.

The 2017 IGF Awards: GDC etkinliğinde IGF kazananları da açıklandı, onlara da bu linkten ulaşabilirsiniz.

You’re not at GDC, and that’s okay: Indie dünyasındaki haberlerin çoğunun GDC etrafında toplandığı bir haftaydı. Gitmeyenlerde ne kaçırıyorum hissi oluşmuş olabilir, bununla ilgili güzel bir yazı kaleme alınmış.

The Not-So-Surprising Survival of Foursquare: Batacaksın dediler, elinde tonlarca lokasyon bilgisi olan şirkete.

Vaktimizin Ne Kadarını Spora Harcıyoruz?: Türkiye’nin spor yapan kesiminin az olduğunu herkes tahmin edebiliyordur ama %88’in ‘hiç’ spor yapmıyor olması. İnanılmaz yüksek bir rakam. Daha fazla istatistik ve kaynak linkte.

Goiânia Accident: Bu hafta Türkiye gündemini meşgul eden olaylar sebebiyle haberim oldu bu olaydan. Eğitimsizliğin baştan-sona domino taşı gibi nelere sebep olabileceği ile ilgili korkunç bir örnek. Türkçe açıklaması bir ekşisözlük yazarı tarafından burada yapılmış.

Why Typography Matters — Especially At The Oscars: Bu hafta Oscar ile birlikte tipografinin önemine yeniden değinildi. Yanlış kart verilmiş olsa bile doğru tasarımla bunun nasıl önüne geçilebileceğinden bahsedilmiş yazıda. Oscar hakkında güzel başka bir yazı ise burada.

The True Story of the “Ellen Selfie”: Oscar yazıları ile devam edelim. Ünlü Ellen selfiesinin perde arkası anlatılmış burada. Yazıda anlatılan hikaye ile Ellen’ın bir süreliğine telefonu Bradley’e neden vermek istemediği anlaşılıyor. O anı hatırlamak isteyenler için video burada.

Bill Gates AMA: Bill Gates bu hafta Reddit’te bir AMA daha düzenledi. Meraklısı bakabilir.

Yuval Harari with Dan Ariely

Dan Ariely ve Yuval Harari‘nin kitaplarını sevdiyseniz, bu video da tam size göre.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2021 Alper İskender