Haftalık Piksel Raporu – 8

Haftanın Çalışması

20 Seconds Title

 

20 Seconds’ın hazır olmasına sayılı günler kaldı.

Geçen hafta ses ve müziklerin eksik olduğundan bahsetmiştim. Ses kısmını tamamladım. Müzik kısmı ise ne kadar ararsamda temaya uygun bir müzik bulamadım. Bu oyuna başlarken de karar verdiğim müzik, tema değişince uyumsuz hale geldi. Bu yüzden oyunu uyumsuz bir müzikle çıkarmak yerine, müziksiz çıkarmaya karar verdim.

Bu hafta bir başka zamanımı alan ve henüz bitiremediğim konu ise oyunun kütüphanesinin zorluk seviyesini ayarlamaktı. 5 harfli ingilizce kelimeleri hiç ayıklamadan oyuna eklerseniz, oyuncunun karşısına en son 89 yılında kullanılmış, ondan sonrada duyanın olmadığı kelimeler gelmesi olası. Bu kısmı ayıklamak kolay. Bir de altından kalkılabilir bir kelime zorluk seviyesi ayarlamalısınız ki, kullanıcı hem oyunun keyfine varabilsin kelimeleri bilirken, hem de oyun challange ruhunu kaybetmesin kullanıcıyı düşünmeye zorlasın. İşte bu yüzden kelime elemelerindeki ikinci safha, native diliniz olmayan bir dilde daha uzun sürüyor.

Bu eksikler atlatılınca, oyuna türkçe dil eklemenin ne kadar zaman alacağına göre türkçe dil de eklemek istiyorum. Bunun hakkında hiç plan yapmadım, oyun onsuzda oynanabilir noktaya geldiğinde artılarını eksilerini düşüneceğim.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Çöpte Milyar Dolar Bulan Türk : Kazablanka , Fedex ve yazarın değişi ile çöpte milyar dolan bulan Türk Hamdi Ulukaya‘nın sıradışı hikayelerini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Girişimcilere Müjde Niteliğinde TTK Değişikliği :Şirket kurmak masraflıdır, ne kadar kuruluş masrafları azaltılırsa o kadar daha fazla insan, fikirlerini hayata geçirmek için daha hevesli olacaktır. Hangi kuruluş masraflarının azaltıldığını yazıdan öğrenebilirsiniz.

Neden Türkiye’den Uber Çıkmaz? : Bir bizden neden Uber çıkmaz sorulu yazı daha, peki haksız diyebilir miyiz? Ne yazık ki, hayır.

Bir Yazılımcının Mesleğe Veda Yazısı : El birliği ile başarılı bir yazılımcıyı daha meslekten soğutmuşsunuz, aferin. Detaylar yazıda.

Yazılımcı Hakları : Yazılımcılarına değer vermeyi düşünen işletme sahipleri, bu yazıda görüldüğü üzere talepler sizi zora sokacak büyüklükte değil. Her işletmenin çalışanına sunduğu imkanlar minimum burada istenenler olmalı zaten.

İnternete Alışan Beynini Kullanmıyor : Yapılan araştırmaya göre ne kadar interneti kullanmayı alışkanlık haline getirirsek, o kadar en basit konularda bile internete başvuruyoruz.

Why Japan has more old-fashioned music stores than anywhere else in the world : 2016 yılında CD modasının geçemediği bir ülke olarak Japonya. Sebeplerini öğrenmek için sizi yazıya alalım. /

How Being Super Productive Made Me Unhappy : Ya medium bilerek karşımıza bu tarz yazılar çıkarmaya başladı ya da yeniden aslında yaptığınız her şey yanlış beni dinleyin temalı yazıların popüler olduğu bir döneme girdik. Yanlış mı konuşuyor? Hayır. Bu tarz yazılarda genelde çok yanlış şeyler söylenmiyor ama bir de kocaman bir AMA’sı var işin. Onu da kimse yazmazsa yakında ben içimi dökerim.

Release Notes that Get People Excited : Benim de artık dikkat etmeye çalıştığım bir konuya değinmiş arkadaş. Hata düzeltmeleri, performans iyileştirmesi vs vs. kimsenin okumayacağı yazılardan vazgeçmemiz gerekiyor. Bu alanı yakın zamanda en azından kendi adıma renklendirmeyi planlıyorum.

Gamescom 2016 Türk Oyun Firmaları Değerlendirmesi

Böyle içerikler, videonun içinde de söylendiği gibi sektör adına fazla çıkmıyor. Gamescom’u sektör dışından gözlemleyen iki kişi olarak Murat Gamsız ve Levent Pekcan izlenimlerini aktarmış, izlemenizi tavsiye ederim.

someone in the crowd. makes things.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender