Akıldışının Mantığı

Yine bir Dan Ariely kitabı tavsiyesi ile karşınızdayım. Elimdeki son Dan Ariely kitabı olup, okunmayı bekleyen kitaplar listesi de fazlasıyla kabarık olduğundan bir süreliğine sevdiğim bu yazarı tavsiye etmeye ara vereceğim demek oluyor bu. Akıldışının Mantığı kitabı yazarın önceki kitaplarını okumuş olanlar için bir serinin adeta devam filmi gibi. Ne beklediğinizi biliyorsunuz, memnun ediyor mu ediyor ama ilk çarpıcılıkta değil. Deadpool 2 filmi gibi. Bu yüzden yazarın okuduğum kitapları arasında bir sıralama yapmam gerekseydi şöyle olurdu;

  1. Akıldışı ama Öngörülebilir
  2. Dürüst Olmamanın Ardındaki Dürüst Gerçek
  3. Akıldışının Mantığı
  4. Akıldışı Sevgilerimle

Tabi bu sıralama sizi yanıltmasın yazarın kitapları arasındaki bir sıralama bu. Kitabın kalitesi belli bir seviyenin hala üstünde, okunmayı hak ediyor. Özellikle de insan davranışları hakkında kitaplar ilginizi çekiyorsa. Ama bir parantez daha açmak gerekirse Dan Ariely okumayı sevme sebebiniz de bu kitap için ayağınıza bir ayak bağı olabilir, kitapta bahsedilen bazı konular sizin için artık çok tanıdık olacaktır. Bu kitapta yazar okuyucusunu -en azından onu daha önce okumuş kişileri- fazla şaşırtmadığı söylenebilir. İlk kez Dan Ariely okuyacakların, ilk kez davranışsal ekonomiye sırtını yaslamış bir kitabı okuyacakların deneyimleri, bu tarz kitapları fazlasıyla okumuş kişilerden farklı olacaktır. Bunu da kenara not etmelisiniz.

Gelelim büyüsünü bozmadan kitabın ilgimi çeken, notlar aldığım taraflarına. Asalaklık karşıtlığı terimiyle tanışmamı sağlayan bölüm, Mark Twain’in denemesinden bir parçanın bulunduğu harika fikirlerin aptalca sebeplerle pas geçilmesinin arkasındaki nedenlerin irdelendiği bölüm, Edison’un Nikola Tesla’ya yaptığı adiliğin anlatıldığı bölüm, zevkli deneyimleri parçalamanın önemi gibi kısımlar bu kitabı iyi ki okumuşum dedirtti. Memnuniyetsizliğimin birazı geri kalan kısımları ilk kez duymuyor olduğumdan ileri geliyordu ama bu sizin için geçerli değilse geri kalan bölümlerden de yeterince tatmin olacaksınızdır.

Günün sonunda Akıldışı ama Öngörülebilir kitabını okumuş ve sevmiş, davranışsal iktisat kitaplarını sevenlere ya da Dan Ariely kitaplarına bir başlangıç yapmak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuyun, okutun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2023 Alper İskender