Akış

İnsanlık kolektif olarak maddi güçlerini binlerce kat geliştirmiş olsa da deneyimin içeriğini geliştirmek söz konusu olduğunda çok da ileriye gidemedi.

Yazarın bu sözünün, kitabın çözmek istediği derdi iyi özetlediğini söyleyebiliriz. Deneyimin kalitesinde neden ileriye gidemediğimizin de tatmin edici bir cevabını bulacağınız bu kitap, hayatın neredeyse dokunulmadık bir alanını bırakmadan yaşadığınız deneyimlerin kalitesini nasıl geliştirebileceğinizden bahsediyor.

Kitabın bu kadar geniş kapsayıcılığından habersiz olarak beni kitabı almaya iten iki sebep vardı. Biri, bir günde bir haftalık iş yapmanı sağlayan odaklanmayı, saatlerce dış dünya ile bağını koparttığın o günlerin sayısını nasıl arttırabileceğine dair meraktı. İkincisi, oyun geliştirmeyle ilgili tükettiğim içeriklerin ortak kitap tavsiyelerinden biri olmasıydı. Ama bu kitap tavsiye edilirken o kadar mütevazi davranılıyormuş ki, aslında bunlardan çok daha fazlasını içeriyor. Bu yüzden bolca not aldığım kitaplardan biri oldu. Hatta üzerine düşünmek adına -okumaya devam etmek istesem bile- okumayı yarıda bıraktığım anların olduğu kitaplardan biri oldu. (Böyle kitaplar iyi ki var)

Yazar optimum deneyimin kişinin zihinsel ve bedensel sınırlarını zor ve değerli bir şey için gönüllü bir çabayla zorladığında ortaya çıkacağını kitap boyunca verdiği örneklerle destekliyor. Hayatın farklı alanlarında bunun nasıl mümkün olabileceğini, hayatta zevkin yerini hazza nasıl bırakabileceğini içi dolu cümlelerle anlatıyor. Ne anlattığından çok, derdini nasıl anlattığı-hangi temellere dayandırdığı kendisini kişisel gelişim kitaplarından ayıran en önemli detaylardan sadece biri. Kitap boyunca yazarın toplumu ne kadar iyi analiz ettiğini düşünmeden kendinizi alamıyorsunuz.

Ayrıca kitabın yazıldığı 90’larda eğlencenin fazlasıyla erişilebilir olmasına rağmen bunun insanlar tarafından hazza dönüştürülememesinden yakınması, ne kadar da naif bir düşünceymiş, bu kitabı 2018 yılında okuduğunuzda fark ediyorsunuz. Aradan geçen onlarca yılın toplumsal seviyede bu konuda bir uyanışa sebep olmadığı açık ama bu sizi bir birey olarak durdurmamalı, hevesinizi kırmamalı. Siz, kitabın size katacakları ile kendi hayatınızda yaşadığınız deneyimlerin kalitesini artırın, ardından kitabın hayatınıza kattıklarını etrafınıza bulaştırmayı ihmal etmeyin.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2023 Alper İskender