Bu kitabı okumadan çok önce, 1 yıldır 2Do uygulamasını hayatımın bir parçası yaptığımdan dolayı, kitabı söylediklerinin gerçekliğinin daha fazla farkına vararak okuduğumu söyleyebilirim.

Kitapta kontrol listelerinin çıkış noktası havacılık sektöründe ne kadar başarılı olduğundan, inşaat, finans sektörlerinden ve akla gelebilecek her sektörde ne kadar etkili olabileceğinden örneklerle bahsediliyor. Kitabın yazarı da bu etkiyi sağlık sektörüne yansıtabilmek için yıllarca uğraş vermiş birisi.

Benim hayatımda, ölçek olarak kitapta anlatılanlar kadar hayati hataları engellemese de(yaptığım işten dolayı), ben de diyebilirim ki hayatınızda kontrol listesi kullanmanız, ufak işlerden büyük problemlere bir ton konuda size yardımcı olacaktır. Bana, yaptığım oyunların kontrol listesi kullanmadan yapacağım hallerine göre çok daha az hatalı final sürümleri almamı sağladı. İster küçük ölçekte bir iş olsun, ister büyük ölçekte, kontrol listesi kullanmanızdaki amaç değişmiyor. Kitapta dediği gibi, kim olduğunuzdan, hafızanızın ne kadar güçlü olduğundan bağımsız ‘insan belleğine’ güvenilmez. Umarım egolarınızdan sıyrılmış birisinizdir ve bir kontrol listesinin işinizi daha da hatasız sürdürmenize yardım etmesine izin verirsiniz.

Bu kitabı spesifik bir alana ilgi duyan birilerinin okuması yerine, herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum, tavsiye ederim.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.