Tasarım üzerine kitap önerileri verildiğinde kendine daima yer edinen bu kitabı en sonunda ben de okuma fırsatı bulabildim. Okumaya tam karar verdiğim sırada, şansıma güncelleştirilmiş versiyonu daha yeni türkçeye çevrilmiş, raflardaki yerini almıştı. İlk önerim kesinlikle güncel versiyonunu satın alın. Yazarın da değindiği gibi 25 yıl önce çıkmış bir kitaptan bahsediyoruz. Gelişen teknolojiler, tasarım dünyasındaki ilerlemeler sebebiyle bol güncelleştirme yapılması gerekmiş konulara.

Kitabın hayatınıza en olumlu etkilerinden biri, her gün kullandığınız en basit ürünlere bile farklı gözle bakmanızı sağlayacak olması. Tasarım alanına meraklı birisi olsam bile bu işin daha fazla dijital tarafı ile ilgileniyordum ama şu anda söylemem gerekir ki, bu kitap sayesinde kapı kollarından, prizlere kadar her detaya farklı bir gözle bakmaya başladım ve açıkcası tasarım dünyasını seven birisi için bu çok iştah açıcı bir etki oldu.

Kitabı yalnızca profesyonel olarak tasarım dünyası ile bir bağı olanlara önermiyorum, konuyla hiç alakası olmayan kişilerin de okuması faydalı. Kitabın size öğretecekleri sayesinde kullandığınız cihazların hiç farkına varmadığınız, iyi düşünülmüş özelliklerini keşfedebilirsiniz. Tam tersi bir durum da geçerli tabi. Hatta eski teknolojileri bırakmanın neden bu kadar zor olduğuna dair fikirler edinebilir, tasarımcı ve kullanıcı arasındaki mesafe açıldıkça müşterinin arzuları ile bağdaşmayan ürünlerin hala bu kadar nasıl fazla üretildiğini anlayabilirsiniz.

Tasarım hayatımızın her noktasına etki eden çok branşlı bir alan. Bu işin profesyonel tarafında yer alsanız da almasanız da bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Her gün kullandığınız şeylere farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.