Haftalık Piksel Raporu – 16

Haftanın Çalışması

20 Seconds‘a gelecek özelliklerden biri hazır durumda. Sürenin yetmediğini düşünenler kadar, daha zor olmasını isteyenlerden de yeterince geri bildirim aldım. Hepsini memnun edecek bir değişiklik yaptım oyunda. Yeni gelecek güncelleştirmeyle birlikte oyunda 12-20-30 arasında istediğiniz zaman modunda oynayabileceksiniz. Bununla birlikte kullanıcıları ayrı lider tablolarında mı değerlendirmeli yoksa aynı tabloda tutarak puanlandırmayı mı ayarlamalı sorusu belirdi. Her zaman türüne ve dile göre ayrı tablo yapılsa -oyuna gelen bir diğer özelliği- katmadan en az 6 lider tablosuna ayrılıyor kullanıcılar sadece puan sıralamasında, daha kelime serisi tablolarını katmadım, yeni gelecek dilleri eklemedim. Böyle olması oyuncuların çok fazla dağılması anlamına gelecek. Bunun yerine tek bir lider tablosunda puanlamayı basitleştirilmiş haliyle şöyle ayarladım;

12 Saniye – Kalan Süre(x)246

20 Saniye – Kalan Süre(x)82

30 Saniye – Kalan Süre(x)20

Aralarında 12-4-1 ile ancak bir denge bulabildim diyebilirim. 30 saniyede oynamak isteyen aldığı puanlardan feragat etmek zorunda. 12 saniyede oynamak isteyen ise ekstra ödüllendiriliyor.

4harfli

Bir diğer konu zaman geçtikçe kullanıcılar oyunu oynamaya devam etmek istediklerini ancak seçeneklerinin kısıtlı olmasından sıkıldıklarını belirtiyorlardı. Bu sebeple 4 harfli kelimeleride oyuna ekledim, isterseniz ayarlardan 4 yada 5 harfli kelime seçimi yapabilirsiniz. Bu sefer tabi ki bunun lider tablosu farklı olacak. %80 bitti diyebilirim oyunun 4 harfli modu, düzeltilmesi gereken 2-3 günlük iş kaldı.

İspanyolca konusu ise bunlar bittikten sonra haftaya çalışacağım bir diğer konu. Oyunu genişletme kararı verdikten sonra başka dilleri eklemeyi erteledim.

Herşey yolunda giderse 20 Seconds güncellemesi bittiğinde, Hangi Kelime de benzer özelliklerde, oyunu genişletecek bir güncelleme alacak.

NOT: Bu hafta siteye erişimde yaşanan 1 günlük aksaklık, domain transferi sebebiyle gerçekleşti. Daha sorunsuz bir firmaya geçtiğimi umut ediyorum. Bir önceki firma İsimtescil idi ve tek cümleyle, yoktan var ettiği sorunlarla bıktırdı. Transfer işlemi gerçekleşirken bile 3-4 defa doğru transfer kodunu tekrardan müşteri temsilcisinden istemem gerekti.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Oyun Oynamanın Tarihi ve Psikolojik Gelişimimizdeki Yeri : Oyun oynamanın tarihteki yerine güzel bir giriş yapmış Berkay Alkışel. Bu yazının ardından ”Ciddi Oyunların Amaçları, Temel Prensipleri ve Kullanım Alanları” adlı yazısına da göz atabilirsiniz.

Neden bir ofisimiz yok? : Bir uzaktan çalışmanın yararlarına dikkat çekmek isteyen yazı daha Countly firması üzerinden derdini anlatıyor.

China is now the world’s biggest iOS app spender, overtaking the U.S. : Appstore’da en büyük gelir kalemi U.S. idi uzun süredir. Bu an itibariyle değişmiş, yeni lider Çin.

İmparator İpek Böceği : Doğa her zaman hayretle okuyabileceğiniz ayrıntılar barındırır. Ekşi’de de bu hafta güzel bir entry girilmiş İmparator İpek Böceği hakkında.

Why Hollywood Makes Bad Movies : Hollywood’un batan büyük filmleri dikkat çekmeye başladı ama yeterli görmüyorum. Bir süre daha ucuz senaryolar yazılmaya devam edecek gibi.

How Hollywood Accounting Can Make a $450 Million Movie ‘Unprofitable’ : Hollywood’un nasıl muhasebesini tuttuğunu ve bu durumun ne kadar trajikomik bir duruma sebebiyet verdiğini merak ediyorsanız, yazıya bir göz atın derim. /  Hollywood Accounting wikipedia sayfasındaki örnekleride okumanızı öneririm.

Today’s Brutal DDoS Attack Is the Beginning of a Bleak Future : Bu hafta en popüler sitelere erişimimizde problemlerimiz oldu ve bu sefer sorun ülkesel değil global idi. Başlık biraz hit amaçlı ama soru hepimizin aklına gelmiştir, servislerin saldırılardan kullanılamaz olduğu günler -daha sık- yaşanabilir mi? Çözümler neler?

Walmart is copying one of Costco’s winning strategies — and it’s working : Walmart’ın %16 zam artışı, çalışanların verimliliği gözle görülür, istatistiklere yansıyabilecek derecede artırmış. Büyük firmaların daha fazla maaşın kendilerine daha büyük geri dönüşlerinin olduğunu görmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple başka firmalarıda etkilemesi açısından güzel bir haber bu.

6,000 freelancers talk about money, happiness, and their hopes for the future : İş arama sürecindeki grafikte %21’lik online freelance marketplaces istatistiği beni şaşırttı açıkcası. Daha büyük bir orana sahip olduklarını düşünürdüm.

How Facebook, Snapchat, YouTube, and Twitter count a video view : Bütün sosyal medya devleri video izlenme sayılarını farklı kriterlere göre belirliyorlar. Aralarındaki farkları merak edenler için güzel bir yazı derlenmiş.

Westworld’s creators were inspired by Red Dead Redemption and BioShock : Geçen haftalarda Westworld ismindeki diziyi size tavsiye etmiştim. Yaratıcılarından Nolan Bioshock’tan baya etkilendiğini dile getirmiş. Dizide oyun dünyasında biraz zaman geçiren insanların farkedebileceği hoş detaylar ilk 3 bölümde(şimdilik) fazlasıyla yer alıyor bu arada.

Black Mirror Yeni Sezon Yayında

Uzun bir aranın ardından Netflix’in dizinin haklarını satın almasıyla birlikte, Black Mirror’un 6 bölümlük yeni sezonu yayınlandı. Bitirip büyük keyif aldığımı söyleyebilirim. Teknolojinin yaşamımız üzerindeki ihtimal dahilindeki etkilerini konu alan diziyi seveceğinizi düşünüyorum, bugüne kadar duymadıysanız. Fragman koymadım, bu dizi için fragman izlemek bile biraz seyir keyfini azaltabilir. Her bölüm birbirinden bağımsız konular işlendiğinden, fragmanda hikayenin geçeceği ortamı bile görseniz, bir beklenti oluşabilir. Bundan ne kadar kaçınırsanız o kadar ekstra keyif alabilirsiniz, ben hiç bir şey bilmeyerek sezona dalıp, her bölümden büyük keyif aldığımı söylemeliyim.

blackmirror-intro
Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender