Haftalık Piksel Raporu – 19

Haftanın Çalışması

20 Seconds oyunuma 6 harfli kelimeleri ekleme çalışmam neredeyse bitti sayılır. 1 en fazla 2 günlük işi kaldı. Çarşamba günü yayınlamayı umuyordum yetişmezse diğer çarşamba yayınlamayı düşünüyorum.

Bu hafta oyun içi geri bildirim sistemi üzerine fazlaca zaman ayırdım. Kullanabileceğim servisleri araştırdım. Daha pratik olmasını istediğinizde her birinde önemli eksiklikler olduğunu fark ediyorsunuz ama Helprace içime sindi. Onda da tek eksik, birden fazla dil desteği yok(aynı anda) ama yakın zamanda getirmeyi düşünüyorlarmış, o özelliğin gelmesini bekliyorum. Kullanmaya başladığımda hem benim mail trafiğimi azaltacak hem de kullanıcıların istedikleri cevaplara daha hızlı ulaşabilecekleri bir geri bildirim sistemine geçmiş olacağım. Bu nereden çıktı derseniz? Oyununuzun ulaştığı kitle genişledikçe ve oyununuza en azından ‘geri bildirim’ verecek kadar değer veren insanlar çoğaldığında, mail cevaplamak bile belli bir mesai gerektirmeye başlıyor. Bazılarını bizzat cevaplamaktan memnunum ama mesela bir soruyu tam 53 defa cevaplamışım. Soru ne derseniz; 20 Saniye’ye ekstra zaman ekler misiniz? 1.4 sürümüyle 30 saniye seçeneği geldikten sonra bile aynı soru gelmeye devam etti(belki güncellememiş olabilir, belki yeni özellikler yeterince kolay bulunamıyor olabilir). Tabi ki burada yazdığım kalıpta gelmiyor bütün mailler. Daha çok emir kipi ile mail alıyorum^^

Bir diğer konu hem kişisel blogum olarak kullandığım, hem destek sitesi olarak kullandığım bu siteye biraz daha özen göstermeyi planlıyorum. Farketmişsinizdir oyun tanıtımları ingilizce, bazı alanlar türkçe. Onun da sebebi, ekstra ikinci bir siteyle daha uğraşmamak için ingilizce oyun tanıtım alanlarını yurtdışında support sayfası olarak kullanıyorum ama önümüzdeki hafta itibariyle sitede iki dile geçip, bu yarım yamalak görüntüyü de ortadan kaldırmaya başlayacağım.

Haftanın Dikkate Değer Siteleri

Groundera : Girişimcilere faydalı olacak ücretsiz e-kitapları bir sitede toplamışlar. Bu alana meraklı olanlar için büyük bir kaynak.

DevFreeBooks : Aynı mantıkla bir koleksiyon da yazılımcılar için yapılmış. Benzer bir liste burada da var.

Tline: Kendi içeriğiniz için de zaman çizelgesi oluşturmanıza izin veren sitede, isterseniz büyük şirketlerin gelişim hikayelerini de Tline aracılığı ile okuyabilirsiniz.

Bir Tutam Girişim: Girişimci Muhabbeti aracılığı ile öğrendiğim site haftalık olarak size girişimcilikle ilgili haberleri, ürünleri raporluyor. Son haftalık yazısına bakabildim sadece, ileriki haftalarda da boş bir vakitte geçmişe doğru okumayı düşünüyorum. Size de tavsiye ederim.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

50 Milyon Ziyaretçili Web Sitesini Nasıl Sıfırdan Yazdık? : Türkiye’den ender çıkan işlerin arkaplanının anlatıldığı yazılardan biri sanırım. Ne kadar yayılırsa o kadar iyi, daha fazlasını görmek umuduyla.

App Store & Google Store Görsel Tasarımlarında Veri Kullanımı: Hürriyet’in bir başka paylaşımı da Appstore görsellerini nasıl seçtikleriyle alakalı.

Hamburger menu alternatives for mobile navigation : Mobil uygulama geliştiricilerin göz atması gereken, hamburger menu alternatifleri ve yararları. Neden hamburger menu alternatiflerini öğrenmelisiniz? Onun da sebebini buradan okuyun.

Black Mirror Tech That’s Already Here! : Elimizdeki Black Mirror dizisinde geçen teknolojilere en yakın ürünleri merak ettiniz mi? Bir medium yazısında derlemişler.

Diversify your income: All my ideas for making money online : Gelirinizin tek bir kalemden gelişini değiştirmek istiyorsanız, size neler yapabileceğinizi ayrıntılı olarak anlatan bu yazıya göz atmalısınız.

Finland Will Become the First Country in the World to Get Rid of All School Subjects : Finlandiya klasik eğitim sistemini değiştirme kararı almış. 16 yaşından itibaren öğrencilere matematik, fizik, kimya gibi dersler yerine kendilerinin seçebilecekleri pratikte daha fazla işlerine yarayacak yetenekler geliştirebilecekleri dersleri alabileceklermiş. Güzel adım.

26 charts and maps that show the world is getting much, much better : Dünya ile ilgili karamsar düşüncelere sahipseniz, uzun vadede dünyanın çok daha iyi bir yer haline gelmeye başladığını anlatan 26 tablo ve istatistiğe göz atmalısınız. Pozitifliği korumak için ne yazık ki mikro düşünmekten vazgeçmek zorundasınız.

Four Popular Coffee Myths, Debunked by Science : 4 popüler kahve mitini kanıtlarını sunarak çürütmüşler.

How To Get Your Game Noticed

Oyununu daha fazla oyuncuya ulaştırmak isteyen her oyun geliştiricinin bilmesi gereken konuları 40 dakikada çok güzel özetlemiş Alejandro Hitti. Bunları herkesin bildiğini farz edip, üstüne kat çıkmanız gerektiğini de ekleyerek bu haftanın raporunu da sonlandıralım. Hepinize iyi bir hafta dilerim.

someone in the crowd. makes things.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender