Haftalık Piksel Raporu – 2

Bu hafta geçen haftadan daha verimliydi. Ardından herkesin bildiği olaylar oldu o dakikadan sonra kafayı toplayıp çalışmak çok zor açıkcası. Kendi başınıza çalıştığınızda bunu hafta içine hapsetmek zorunda kalmıyorsunuz, işlerimin bitememe sebebi de bu oldu bu hafta. Planlarım haftasonu çalışmaktı ama her şey hayal ettiğimiz gibi yürümüyor ne yazık ki.

Haftanın Çalışması

 

iOS tarafında Hangi Kelime 2.0 hazır yayınlanmayı bekliyor. 27 Temmuz Çarşamba günü yayınlamayı planlıyorum.

Android tarafını bu hafta bitiremedim ama 2-3 günlük işi kaldı diyebilirim, onu aynı tarihte yayınlarmıyım bilmiyorum. iOS’ta yayınlamadan önce Android tarafında bir kaç reklam test etmek istiyorum açıkcası. Hedef kitlenin ne kadar doğru olup olmadığını görmek adına.

Yeni bir oyun^^ Tozlu raflardan not aldığım fikirlerden birini seçtim, 1 aydan uzun süredir düşünüyordum yeni oyunu. Ayrı kitlelere hitap edecek 2 oyun arasında kalmıştım. Hangi Kelime 2.0 bitince bir sonraki haftanın da kararsızlıkla geçmesini istemedim, birine karar verdim. Bu kısım oyun yapımında en heyecan duyduğum kısım açıkcası. Oyun daha fikir aşamasında olduğu için her yöne gidebilir. Beyin fırtınası yapılan anlara bayılıyorum.

Haftanın Dikkate Değer Uygulamaları

Buffer for Instagram : Buffer eksik olan tarafını kapatmanın bir yolunu bulmuş. Artık Instagram içinde zamanlayıcılar kullanarak paylaşımlar yapabilir, sosyal medya hesabınızı yönetebilirsiniz. Uzun süredir kullanmayı planlayıp telefonda öylece duran uygulamasını hatırlattı bana bu şekilde. Önümüzdeki hafta kendi sosyal medya hesaplarım üzerinde deneyip, haftaya ayrıntılı bir şekilde Buffer’dan yeniden bahsederim. Bireysel bir oyun geliştirici olarak en değerli zamanınız vaktiniz ve sosyal medya hesaplarıyla bazen haftalarca ilgilenecek vakit bulamayabiliyorsunuz. (bulmalısınız – yazar burada kendine sesleniyor) Buffer buna bir çözüm olacak gibi görünüyor benim için.

Data Gallery by Think with Google : İstatistik sevenler Google’ın bu yeni oyuncağını kaçırmasın.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Oyun Sektörüne Yönelik Devlet Destekleri : Oyun sektörüne yönelik devlet desteklerinin güzel bir özeti Tansu Kendirli tarafından yapılmış. Bu alana ilgi duyanlar okuyabilir.

Tim Duncan Emekli Oldu : Bir efsane daha emekli oldu. Duncan’ın kariyerindeki unutulmaz 5 anı Socrates’ten Buğra Balaban yazmış.

Tim Duncan’ın Ayırt Edici Özellikleri : Bir başka Tim Duncan’ın ne kadar özel olduğunu anlatan yazı. Geekyapar’dan Yiğitcan Erdoğan’ın kaleminden.

İmkansız Atlayış : Reddit’te buna rastladığımda ilk aklıma gelen peki ya başaramayanlar? Bu sebeple sakatlanan yada vefat edenler? Bununla ilgili ciddi bir istatistik verilmemiş ama benzeri selfie için wikipedia sayfası hazırlanmış. Selfie yüzünden yararlanan ya da ölenler listelenmiş.

1800’lerin New York’u : 80.000 eski fotoğraf kullanılarak 1800’lerin New York’u Google Street Map tarzında yeniden düzenlenmiş. Etkileyici.

Central Park’ta Pokemon Arayan İnsanlar : Central Park bu hafta binlerce insanın akınına uğradı. Parkın güzelliğine gelmediler, Pokemon aradıkları için geldiler^^

Ürün Yönetiminde Oyunlaştırma Yöntemi : Ürün yönetiminde oyunlaştırmayla ilgili az bulunan yazılardan bir tanesi.

Pokemon’un Arkasındaki Hikaye : En uyuz olduğum emeği hiçe sayan 1 gecede gelen başarı tanımının ne kadar yanlış olduğunu anlatan bir yazı. Basının bir gün tık çalmamak için başarı hikayelerini olması gerektiği gibi anlattığını görür müyüz acaba?

Jon Snow Teorisi : Game of Thrones’tan Jon Snow hakkındaki teorilerden sıkıldıysanız bile bunu okumanız lazım. George R.R Martin’in nasıl hakkının verilmesi gereken bir yazar olduğunu kanıtlayan olaylardan biri. Dizi onun emeğine biraz hakaret gibi bazı anlarda. Bunu 6.sezon 9 ve 10. bölüme bayılmış biri olarak söylüyorum.

Madem Game of Thrones’tan bahsettik, bu haftayı 6.sezon finalinin efsane müziği ile kapatalım.

Game of Thrones – Light of the Seven / Hear me Roar

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender