Haftalık Piksel Raporu – 20

Haftanın Çalışması

20 Seconds oyununun yeni güncelleştirmesi hazır, onaylanmayı bekliyor. Bildiğiniz gibi 6 harfli kelimeleri oyuna ekledim. 4,5 ve 6 harfli kelimeler arasında zorluk seviyesinde farklılıklar olmasına rağmen, aynı oranda altın hediye vermeleri adaletsiz olduğundan, bunu da düzenledim. Yeni güncelleştirmeyle 4 harfli her kelime 5 altın, 5 harfli 10 altın, 6 harfli de 15 altın hediye edecek. 2x itemine sahip olanlar ise bunların 2 katını kazanmaya devam edecekler. Bir başka eklediğim özellik, oyunda yalnızca geri sayım sesini açıp diğerlerini bundan sonra kapatabileceksiniz. Bunu da bir kullanıcının isteği üzerine ekledim.

Bu hafta bir başka uğraşım site üzerine oldu, iki dile geçirmeye başladım siteyi.

https://alperiskender.com/

https://alperiskender.com/en/

Yarım kalan çeviriler de, çeviri için kullandığım eklentinin tema çevriminde hata vermesi sonucu şimdilik yarım kaldı. Çözülmeyecek sorun değil gibi gözüküyor.

Gelecek hafta Hangi Kelime’ye sticker paketi eklemeyi düşünüyorum. Belki bildiğiniz gibi iOS 10 ile birlikte Messenger üzerinden kullanabileceğiniz sticker paketleri yaratabiliyor geliştiriciler, ister uygulamadan bağımsız ister bağımlı.

 

Haftanın Dikkate Değer Siteleri

Google Translate: Bu hafta duymadıysanız Türkçe’nin de dahil olduğu 8 dilde bir iyileştirme aldı Google’ın dil çevirici aracı. Sonuçlar ise böyle bir araç için muazzam, bundan 5-10 yıl sonra gelebileceği hali düşünürseniz harika bir ilerleme.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Mobile Design Best Practices: Mobil ekranların nasıl daha verimli kullanılabileceği ile ilgili temel bilgilerinizi, bu yazı ile tazeleyebilirsiniz.

Mount&Blade Oyunu Gizli İhracat Şampiyonu Oldu: Türkiye’den çıkan en başarılı oyunlardan biri olan Mount&Blade gizli ihracat şampiyonlarından biri olmuş. Ülkenin böyle başarısını kanıtlamış oyunlara ihtiyacı var.

Geliştirdiğiniz Mobil Oyunu Kimler Oynuyor?: Mobilde gelirlerinizi artırmanın yollarını arıyorsanız, Optimove‘un kullanıcıları harcamalarına göre ayırdığı 6 kategoriye göz atmalısınız.

Kalp Krizine Karşı Şiddetli Öksürük : Benim de bugüne kadar yanlış bildiğim konulardan biri. Yaşıtlarımdan, yaşlılara ne zaman kalp krizi ile ilgili bir sohbet açılsa, bu pratik olduğu düşünülen bir yerlerden duyulmuş öksürük tavsiyesi verilir. Bugüne kadar da aslı astarı var mı diye hiç araştırmamıştım. Bilginin doğruluğundan emin olmadan verilen sağlık tavsiyeleri çok tehlikeli.

SEO is Not Hard : Benim gibi seo bilmeyenler, bu yazı ile güzel bir giriş yapabilirler.

Why it’s scary that Uber is ferrying cans of Coke around London and giving people £30 if they’re late : Abartılı rakamların, matematiği düzgün yapılmamış promosyonların tehlikeli olabileceğinden bahsedilmiş.

You Are Not Paid to Write Code: Yapılan işin katılan değerle ölçülmesi gerektiğini güzel özetlemişler. Hatta tek cümleye de indirilmiş. ”You’re not paid to write code, you’re paid to add value (or reduce cost) to the business.”

Tercihler ve Pişmanlıklar: Nba tarihinin en ünlü hakemlerinden olan Joey Crawford‘un röportajını Socrates çevirmiş. Tim Duncan’ı güldüğü için attığı anlar ile daima hatırlanacak. Google’a ismini yazınca bile ilk sırada o video çıkıyor.

From £4 Million to Broke: This is Our Startup Horror Story: Kısaca yalanın bini bir para olduğu bir adamla karşılaşmışlar ve araştırmadan güvenmek gibi bir hata yapmışlar. Yazık olmuş bütün ekibe.

Kullanışlı Periyodik Cetvel: Serdar Kuzuloğlu’nun hazırladığı haftanın özetinde görüp bayıldığım, yıllarca bize ne kadar sıkıcı tarzda periyodik cetvel öğrettiklerinin kanıtı olan bir site ile karşılaştım. Mutlaka bakmalısınız.

Elon Musk, Before Paypal

Elon Musk’ın biyografi kitabını okurken, bu adam peki hep böyle miydi diye düşünüp bu videoya denk geldim. Gençliğine ait çok az olan videolardan biri.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender