Haftalık Piksel Raporu – 4

Haftanın Çalışması

Hangi Kelime? bu hafta App Store Türkiye’de banner feature oldu. Bu benim için ilk olmakla birlikte merak ettiğim bazı istatistiklere 1.elden ulaşmamı sağladı. Kaç kişi oyunu gördü, kaç kişi oyunu merak edip sayfasına tıkladı, kaç kişi bu noktadan sonra oyunu indirmeye karar verdi. Banner feature ne kadar yararlı ve ne kadar daha fazla yararlı olabilirdi? Bu oranları ayrı bir yazıda paylaşacağım için burayı kısa kesiyorum.

Geçen hafta android sürümünü erken yayınlayıp aldığım feedbackler aynı şekilde ios tarafında da geldi. Herhangi bir tutorial sayfasını insanların direk gözüne sokmadan oyuna başlatmak, insanlarda oyunun kurallarının yanlış anlaşılmasına sebep olmuş. Her tabloda 5 anlamlı kelime bulmak yetiyor gibi oynayıp, buldukları kelimeyi sistem kabul etmeyince bunun oyunun bi hatası olduğunu düşünüp, düşük puanlar verdiler, hatta küfre varan yorumlarda oldu ne yazık ki. Bu noktayı anasayfaya çıktığınızda kontrol etmeniz pek mümkün olmuyor geliştirici olarak, bu tarz oyunları sevmeyecek kitle de anasayfada oyuna denk geldiğinden, deniyor ve düşük yıldızlar genelde bu kitleden geliyor.

Oyunda her tabloda o oyun için seçilmiş 5 spesifik kelimenin bulunması gerektiğini yazan bir tutorial ekledim 2.1 sürümüne, 1-2 gün içinde yayınlanmış olur. Bununla birlikte oyunun açıklamasında, güncelleştirme yazısında, ilk oyun başlangıcında, menüde her yerde bu kural yazılmış olacak. Daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum, oyunun kurallarını değiştirme gibi bir düşüncem yok, oyunun zorluğuda bu kuralın kendisinden geliyor zaten. Oyunun amacı sana alternatif kelimeler düşündürtmek.

Yeni oyun

Bu hafta yeni ingilizce kelime oyununun renk paletinde sonunda kesin karara vardım diyebilirim. Menü tasarımlarının %60’ı bitti. Oyunun life-time süresini artıracak bir seviye sistemi entegre etmekle uğraşıyorum şu anda.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Altın Oran Mucize mi? Düzmece mi? : Altın oran hakkında Hasan Yalçın’dan güzel bir yazı. Gerçekten altın oran diye bir şeyin olabilmesi mümkün mü?

Pop-ups Aren’t Dead: What We Learned Analyzing 2 Billion Pop-up Examples : Pop-ups’ın hala ölmediğini, başarılı sonuçlar alınabileceğini anlatan güzel bir inceleme.

Aaron Sorkin AMA : Social Network, Steve Jobs gibi filmlerin yönetmeni Reddit’te AMA düzenlemiş. İlginizi çekerse diye buraya bıraktım.

Closing Game Oven: Numbers and Struggles : Bounden oyununun geliştirici ekibi firmalarını kapatmaya karar etmiş ve dürüstçe bütün sorunları ele alan bir yazı kaleme almışlar. Başarı hikayelerinden daha çok, başarısızlıklardan birşeyler öğrenilebileceğini düşündüğümden, bu alana ilgi duyanların okuması gereken yazılardan biri.

Half of Vine’s 9,725 top accounts have abandoned the service : Vine’ın en popüler üyeliklerinin sahiplerinden %50’si hesaplarını terketti yada kapattı. Vine popülerliğini yitiriyor gibi görünüyor.

Alışkanlık : Bernard Lagat’ın 41 yaşında olimpiyatlara katılış öyküsünü bir de Socrates dergisinden okuyun.

Tasarlanmış yaşam tarzlarımız: 8 saatlik işgününün esasları : 8 saatlik döngüden kurtulmanız gerektiğinin farkına varmanızı sağlayacak başka bir yazı.

App Annie: Pokémon Go makes $10 million every day without cannibalizing other games : Pokemon çıktığından beri diğer oyunların gelirleri ne durumda? Download sayıları? Görünüşe bakılırsa Pokemon mobil oyun dünyasına yeni kullanıcılar kazandırmış gibi görünüyor. Diğer oyunlara fazla zarar vermediğinden bahsediliyor.

How to Build 44,000 Facebook Fans in 3 Months : 3 ayda nasıl 44bin üyeli bir facebook grubu kurduğunu madde madde anlatmış. Bu rakam fake kullanıcıların büyüttüğü rakamlara alışık insanlara az görünebilir ama aslında son derece değerli. Başarı.

İzlemeden Geçmeyin

Super 8 filmini sevdiyseniz garanti seveceğiniz, onu sevmeyenlerin bile denemesi gereken sizi 8 saatliğine kendi dünyasına çeken, harika soundtracklara sahip Netflix’in yeni gözdesi Stranger Things‘i kesinlikle izlemelisiniz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Game Designer | No half measures.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender