Haftalık Piksel Raporu – 5

Schengen vizesi için evrak toplamadır, evde eşyaların değişimidir vs derken bu hafta nasıl bitti pek anlayamadım. Çalışamadığım istatistiklerde de bariz biçimde gözüküyor. Gelecek hafta telafi etmeyi planlıyorum çünkü geçmişte söylediğim gibi yeni ingilizce kelime oyununu yaz bitmeden çıkarmayı planlıyorum.

Tabi çalışamadıysam da hiç bir şey yapmadım demek değil bu. Zamana dayalı bir kelime oyunu tasarladığımdan ve bu ”zaman” kavramı Hangi Kelime oyunundaki gibi bol olmadığından, oyun için kullanılacak kelime kütüphanesini hazırlarken daha seçici davranmak zorunda kaldım. Hangi Kelime oyununun kütüphanesini de elle hazırlamıştım, zor kelimeleri ayıklamıştım ancak orada 180 saniyenizin olması, çok zor kelimeler hariç çoğunluğu bulabilmeniz gerisini de mantık yoluyla halledebilmenizi sağlıyordu. Bu sefer süre çok daha az, doğru zorluk seviyesini bulabilmem oyunun başarısını büyük ölçüde etkileyecektir bu yüzden buna baya zaman ayırdım. Bitmişte değil, oyun çıkana kadar kelime çıkarmalar-eklemeler devam edecek tahminim.

Oyunun logosu bitti ve içime sindi. Logo kullanıcılarınızın sizinle karşılaştığında göreceği ilk 2 şeyden biri, diğeri oyununuzun ismi. O yüzden logoya sanki başarınız buna bağlıymış gibi özen göstermelisiniz. Hatta mevcut logonuz içinize sinmiyorsa, yayın tarihini erteleyin daha iyi.

Oyun tasarımı, renk paleti herşey belli oldu, ufak ayrıntılarla ilgilenmek kaldı. O ”bir tık” sağa mı alsak gibi kararların önemli olduğunu düşünenlerdenim. Tasarım güzel değilse 10 tıkta sağa alsan hiç bir şey değişmez ama güzel bir şeyi ufak ayrıntılar mükemmelleştirebilir. O yüzden ”bir tık” önemli^^

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? : Google Data Studio’yu duyduysanız ve başlamak için bir rehber arıyorsanız sizi buraya alalım.

Rio 2016: Bir Dışlama Hikayesi : Socrates’ten yine enfes bir yazı, Olimpiyatların ülke ekonomilerinde ne kadar büyük değişikliklere sebep olduğu hep konuşulur. Bu yazıda Rio’nun ülkeye artılarını-eksilerini Esra Akgemci kaleme alıp bize anlatıyor.

Remote control of the brain is coming: how will we use it? : Bu haber tüyler ürpertici değilde ne? Okurken kafamda bir ton film, kitap senaryosu geçti. Eminim Hollywood’un bir noktada bu olay dikkatini çekecektir. /

Bir Girişimci Adayının Devlet Destekleri ile İmtihanı : Görünürde güzel gözüken ama uygulamada bir çok sorunu olan ve çözülürse bir çok girişimciye faydalı olacak devlet desteklerindeki sorunları özetleyen güzel bir yazı.

 

Delilik mi Cesaret mi?

Bu haftayıda bu video ile kapatalım. Paraşütsüz 25bin ft yükseklikten bir ağa atlamak? Tam dakikalar 2.30’u gösterdiğinde görülüyor ki, ağı tamda ortalayamamış kenardan yakalıyor. Orada ben izlerken bayılmışım, insan 3 kat daha geniş bir ağ yapar.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2020 Alper İskender