Haftalık Piksel Raporu – 52

Haftanın Çalışması

Geçen haftanın tamamı beklentim dışında performans optimizasyonu ile geçti. Performans optimizasyonu dipsiz bir kuyu gibi, daima yapabilecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Ben de kendimi kaptırıp arkaplanda çok fazla şeyi değiştirerek bir haftamı harcadım. Kötü mü oldu? Hayır. İlk nesil iPad’lerde bile oyun oynanabilecek noktaya geldi. Bu olayın olumsuz tarafı ise çıkış tarihinin Ağustos’a kaymasına sebebiyet vermesi, eğer buna olumsuzluk diyeceksek de.

Wordgraphy çıktığında haberdar olmak istiyorsanız, yalnızca her oyun çıkışında bir mail gönderdiğim haber bültenime üye olmayı unutmayın.

Indie Zoom bir kaç haftaya kaldığı yerden devam edecek. Wordgraphy bitmesini umduğum tarihlerde bitmeyince bütün vaktimi ona ayırmaya başladım. Aynı vakitlerde Fehim de seyahate çıkınca röportajlarla ilgilenemedik.

Bu, Haftalık Piksel Rapor’unun son yazısı. En sonda söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim, sadece haftalık ekini kaldırıyorum. 42.raporda 2018’e kadar ara vereceğimi belirtmiştim. Bu da fazla uzun bir ara olacaktı ve ara vermek de formatın benim gözümde hatalı yanını çözebilecek bir şey değildi tam olarak. Onun yerine Haftalık Piksel Rapor’u serisine Piksel Rapor’u olarak devam etmeye karar verdim. Bunun sebeplerini sıralamak gerekirse;

  • Takip edenlerinde bileceği üzere size güncel o haftanın gelişmelerini ya da yazılarını paylaşmıyorum. O hafta içinde ne okuyup beğendiysem bu rapora ekleniyor ve bu yazılar bazen 10 yıldan bile eski olabiliyor. Haftalık kelimesinin günceli andıran çağrışımları biraz yanlış yönlendiriyor okuyanı.
  • Geçen sene blogu sıfırdan(hacklenme sonrası) kurduğumdan beri keyifle devam ettirdiğim bir seri. Umarım 100’ü de görür 1000’i de ama bu rakamlara haftalık bir düzende erişmemin mümkün olmadığını gördüm. Her hafta aynı oranda bir blog yazısına ayırabileceğiniz vakit olmadığı gibi, her hafta da aynı kalite de yazılar okumayabiliyorsunuz. Bu, haftalar geçtikçe bir yorgunluk yaratıyor açıkcası. Çıkan içeriği de etkiliyor.
  • Okuyucu açısından herhangi bir içeriğin düzenli çıkması, takip etmeyi kolaylaştıran bir etken ama kaliteyi koruyan bir etken değil(hadi en azından işiniz bu değilse diyelim). Ben de bu sebeple haftalık ekini kaldırıp, bir sonraki raporun paylaşmaya değecek yeterli sayıda yazıdan, içerikten sonra yayınlanmasına karar verdim.
  • Haftanın Çalışması kısmında bazı haftalar yazmaya değecek fazla bir şey bulamadığımı farketmişsinizdir çünkü gerçekten de bazı haftalar tamamen bug temizleme üzerine geçebiliyor veya bunun gibi bir ton konu. Yeni seride bu kısım da daha dolu olacaktır.

Umarım kesintisiz 52 hafta boyunca paylaştıklarımla bir şeyler katabilmişimdir okuyanlara, daha bol daha kaliteli içeriklerle bir sonraki Piksel Rapor’unda görüşmek üzere diyip, sizi son haftalıkla baş başa bırakayım.

Haftanın Dikkate Değer Okumaları

Culinary Tail: Pixar’ın klasiklerinden Ratatouille’un arkaplanı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu yazı size göre.

Wimbledon Champ Goran Ivanisevic Recalls His Wild Ride to the Top of Tennis: Wimbledon haftasında Goran Ivanısevic’in sıradışı hikayelerle dolu kariyeriyle ilgili bu güzel röportajı kaçırmayın.

A Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Hardbound Update: 11.Haftanın Piksel Rapor‘unda size tavsiye ettiğim Hardbound karlı bir iş modeli oluşturamamış. Kendine has içerik modeli ile renk katıyordu, üzücü olmuş.

The Life-Changing Habit of Journaling : Daha önce önerdim diye hatırlıyorum ama emin olamadım, benim de bu yıl kazanmaya çalıştığım bi alışkanlık günlük tutmak. Kesinlikle iyi hissettiriyor size de tavsiye ederim.

How (and Why) Spelunky Makes its Own Levels

Spelunky oynamadığınız bir oyunsa hemen alın. Oynadıysanız ve level tasarımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2021 Alper İskender