Öncelikle bu tarz eserleri çok sevdiğimi söyleyerek başlamam gerekiyor. Bir kişi hayatını bir alanda uzmanlaşmaya ayırıyor. Ardından, arkadaşlar 30 yılımı bu alana ayırdım, en değerli varlığım zamanımı bu işe verdim ve çıkarımlarım bunlar diyerek tecrübelerini bir kitapta topluyor. Biz ise bu kadar değerli çalışmaların kıymetini ne kadar biliyoruz emin değilim.

Hızlı ve Yavaş Düşünme de bu tanıma uygun bir kitap, ömürlük bir çalışmanın eseri. Bir çoğunuz biliyorsunuzdur, bazı şirketler yeni çalışanlarına ”hoşgeldin/başlangıç paketi” adı altında bazı ürünler verirler. Bu kitap da madem bu dünyaya geldin, bunu okuyarak başla diyerek her yeni doğana hastanelerin bir hediyesi olmalı. Okumayı öğrendiklerinde başlangıç noktaları bu olsun. Abartıyorum tabi ki ama değeri anlaşılsın diye. Zaten her insanın bu kitabı okuduğunu varsaysak bile kitabın da bahsettiği gibi bildiklerimizi uygulamakta zorlanan varlıklarız. Teorik olarak bilmemiz, pratiğe dökmemiz için yeterli değil.

Bu kitap için kim sever kim sevmez ayrımı yapmıyorum, bana göre herkes okumalı. Ben çok sevdim, geçmiş tavsiyelerimden memnun kaldıysanız bunu da pas geçmeyin. Bir kez okuyup kenara kaldırılamayacak kadar değerli bir eser.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.