Özetin özeti kitaplar hoşuma gitmese de, merakıma yenilerek aldığım kitaplardan biriydi İcat Çıkarma! Arkaplanını bilmediğim bir çok buluş hakkında ”kısa” da olsa bilgi sahibi olmuş oldum bu kitap sayesinde.

Post-it‘in yıllarca süren buluş serüveni kitabın aklımdan çıkmayacak noktalarından biri. Bunun gibi kitapta geçen bir çok hikayenin en büyük faydası, günümüzde bir kaç yıl hatta bir kaç ay içinde başarılı olmak isteyen insanlara, çok kolay icat edil-miş-tir diye tahmin edilen bir çok icadın aslında ne kadar uzun yıllar zorluklara göğüs gelinerek icat edildiğini hatırlatması sanırım. Yeni neslin bunu hatırlamasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Kitap hakkında bir başka çarpıcı nokta, döneminin değerli sözü dinlenir insanlarının ne kadar yanıldığı ile ilgili. Bunun altını şaşırtıcı bir bilgi ya da bakın onlarda yanılıyor demek için çizmiyorum. Kaynağı biraz da ”Çok konuşan çok yanılır.” sözüne dayanıyor. O isimler de tarihe geçen buluşlar yapmış, adımlar atmışlar ama her konuda fikir belirtmek gafletinde bulunmuşlar. Bugünlerde benzerini de fazlasıyla görüyoruz ve gelecekte bu kitabın bir benzeri yazıldığında eminim günümüze de bu sebeple atıfta bulunulacaktır. Bir konuda uzman olmanız, sizi bir anda her konuda fikirlerinizin değerli olduğu bir noktaya taşımıyor. Bunun da kulağa küpe olmasında yarar var.

Son olarak kitabın okuması en zor iki kısmı vardı benim için. Biri, doğru vizyona sahip olan ama kendisine destek çıkacak, döneminin ilerisinde vizyon sahibi insanları bulamayan mucitler idi, bazıları onlarca yıl kaybetmiş sadece bu yüzden. Bir diğeri ise ömrü boyunca peşinde koştuğu tutkusunun başarılı olduğunu göremeden vefat edenler. Yazarken bile kötü hissettirdi.

Günümüze damgasını vurmuş buluşların kısaltılmış arkaplan hikayelerini okumak istiyorsanız(kitaptaki bazı mucitlerin kendi yazdıkları kitapları da var onları da okumalısınız) hiç düşünmeden alın derim, tek sefer de bile bitirilebilecek kitaplardan.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.