Piksel Raporu – 58

İki Rapor Arası Neler Oldu?

Startup Grave’in çıkış tarihini erteledim. 2017’nin son çeyreği planladığım gibi ilerlemedi, bir noktadan sonra da Ocak sonu çıkış tarihine yetişmesi imkansızlaştı. Oyunu Ocak ayında çıkarmak çok istiyordum ama erteleme iyi mi oldu kötü mü henüz karar vermek için erken çünkü erteleme sayesinde oyunun tasarımını da değiştirdim ve yeni hali çok daha içime sindi, daha özgün bir tasarıma sahip oldu. Yeni çıkış tarihi ve daha fazla detay bir sonraki raporda.

Bundan sonraki yazı 101 adı altında yeni bir serinin başlangıç yazısı olacak. Çok sık yenilenmeyecek bu seri, bol kaynaklı ve uzun bir okuma süresi sunacak okuyucuya. Kaynaksız yazılardan sıkılmanın getirdiği bir istekle başladım bu seriye, umarım birilerine yararlı olur.

Indie Zoom‘un yeni konuklarından biri Starman: Tale of Light‘ın geliştiricilerinden Jacobo Abril oldu. Röportaj linki burada.

Diğer konuklar Swim Out‘un geliştiricileri Ava & Mat Loz oldu. Onun röportaj linki de burada.

Dikkate Değer Okumalar

Working Smarter When Building Games: Oyun geliştiren ”ekipler” için güzel bir başlangıç yazısı.

One chart shows why the Nintendo Switch has become such a big hit: Bana göre ise konsolun en güçlü yanı, yılın en iyi oyunlarından bazılarının Switch exclusive olması.

Swen Vincke Interview: Divinity: Original Sin 2‘yi yapan stüdyonun kurucusu ile bir röportaj yapılmış, meraklısına.

Hatırlamak İstediğiniz Yerin Fotoğrafını Çekmeyin: Anı ıskalamanın dışında, her anı fotoğraflamanın başka olumsuz etkileri de var-mış. Beynimizin temel mottosunun imkan varsa daha az enerji harcamak olduğunu düşündüğünüzde, hatırlama kısmını fotoğrafa bırakması garipsenmeyecek bir tercih. /

Data shows you don’t actually need a co-founder: Belli kriterlere göre başarılı sayılan girişimlerin yarısına yakınının tek kurucusu olması ile ilgili ilk kez bir istatistiğe denk geldim sanırım, bu yüzden şaşırdım. Başarılı olmak için bir ortak bulmanın olmazsa olmaz bir şart olmadığını anlamanız için önemli, başarılı olmak için tek kurucu olmak lazımmış gibi tamamen yanlış bir anlam da çıkartılmamalı. Kısaca şöyle de diyebiliriz, bir girişimin kaç kurucusu olduğu başarıya ulaşıp ulaşamayacağını düşünürken bir kriter olmamalı.

“Significant loss of neurons is a normal part of ageing” and other brain cell myths: Beynimiz hakkında yapılan yeni araştırmalar sonucu, yanlış bilinen bir kaç konudan bahsedilmiş. Yazının sonunda bahsettiği gibi, bu yazıda nasıl 40 yıl öncesinin araştırmalarının yanlış olduğu ortaya çıkıyorsa, bugünün araştırmalarının da yanlış olabileceğini ve 40 yıl sonra yalanlanabileceğini düşünerek bu gelişmeleri okumalıyız.

The Hidden Bias We Often Ignore: Eğitimli dediğimiz insanın, eğitimdeki adaletsizliği görmezden gelip, kendisine göre düşük seviyede diploması olanları hor görmesi şaşırtıcı değil ama üzücü.

Why 2017 Was the Best Year in Human History: Yaşanan spesifik olaylara odaklandığımızda 2017 kötü bir yıldı ama olaylara odaklanmayıp toplama baktığımızda dünya en iyi yıllarını geçiriyor. Bir çoğumuzun temiz suya erişim konusunda bir sorunu yok, bu sebeple yılları değerlendirirken bu problemin çözümünü göz önünde bulundurmuyoruz ve bu yalnızca tek bir örnek. Kendi yaşadığımız sorunlar üstünden dünyanın nasıl bir yıl geçirdiğini düşünmek, bize doğru bir çıktı sağlamaz. Yazıya kaynak olan siteye de ekstradan bakmanızı isterim. Buraya da bakmalı.

Douglas Adams: Papağanlar, Evren ve Her Şey

Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nin yazarı Douglas Adams‘ın harika bir konuşması türkçeye çevrilmiş. Çevirene ekstradan teşekkürler. Kaçırmamanızı öneririm.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2021 Alper İskender