Piksel Raporu – 62

İki Rapor Arası Neler Oldu?

Son raporda yeni bir oyun üzerinde çalıştığımdan ve bunu 2018 bitmeden çıkarmayı planladığımdan bahsetmiştim. O raporu tamamladıktan sonra Startup Grave‘in oyun ikonu için Burak Çınar ile çalıştım. Ortaya çıkan ikon ile cadılar bayramı benzer dönemlere denk gelince, oyunun görünüşünü de neden biraz değiştirmiyorum diyerek çalışmaya başladım. Eski trailer ile yenisi arasından farka bakabilirsiniz. Oyun üzerinde yeniden çalışmaya başlayınca hızımı alamadım neden 5-6 dil desteği eklemiyorum, neden nadir kartların özel güçleri yok, neden alternatif bir oyun modu olmasın derken kendimi kaptırmam sonucu 2018’in son çeyreğini de Startup Grave üzerinde çalışarak geçirdim. Bu sebeple önceki rapordaki oyunun çıkış tarihi 2019’a ertelendi. Startup Grave’in de bu saydığım özelliklerinin bulunduğu sürüm 16 Ocak’ta App Store’da yayınlanacak.

Senenin son piksel raporuna iki rapor arası sizin için biriktirdiğim dikkate değer okumalar ile devam edelim.

Dikkate Değer Okumalar

The Psychology of Money: Para üzerine harika bir yazı. Yazıda geçen bazı prensipler hayatın başka alanlarına da kolayca uyarlanabilir.

Warframe Fans Ask Developers to Avoid Crunch: 2018’in son çeyreği oyun sektöründe crunch tartışmalarının (tartışılacak bir şey yok, crunch ne gerekli ne faydalı) yeniden alevlendiği bir dönemdi. Oyuncuların bu konuda farkındalığının artması, geliştiricilerin aralarında bu konuyu tartışmasından daha yararlı olabilir.

It’s Better to be Born Rich than Gifted: Genetik piyangosunu kazanmaktansa zengin bir ailede doğmanın daha önemli olduğuna dair sonuçlar çıkmış. Şaşırtmadı ama takılmaya da gerek yok, ikisinde de zaten kontrol sizde değil ama yazıyı okumadan geçmeyin.

Our World in Data: Dünya hiç olmadığı kadar iyi bir yer, dünya kötü bir yer, dünya daha iyi bir yer olabilir. Konuya neresinden baktığınıza bağlı olarak bu 3 ifadeyi de doğru kabul edebiliriz. Yazıya bir göz atın.

An artist earns $0.0038 per play on Spotify: Top %1’de bulunmayan o çok sevdiğiniz müzisyenlerin Spotify sonrası hayatı daha da zorlaşmış olabilir. Spotify yıl sonunda en çok dinlediğiniz parçaları sıraladığı bir istatistiği kullanıcıları ile paylaşıyor. Sizin listenize girmiş 5 ismin albümünü satın alarak ufak da olsa bir fark yaratabilirsiniz.

Yarım Kalan İşler: Serdar Kuzuloğlu‘nun yazılarını okumak her zaman büyük keyif, kendi blogundaki yazılar ayrı bir değerde.

Super Founders: Bir çok istatistiğe tek bir kaynaktan erişmek istiyorsanız, güzel bir yazı.

Rising Instagram Stars Are Posting Fake Sponsored Content: Instagram’da gördüğünüz sponsorlu -gibi- görünen içeriklerin bazıları sponsorlu olmayabilir. Genelde bunun tersini ortaya çıkarmak için insanlar yorumlarda aklını kaybeder.

Measles cases at highest for 20 years in Europe, as anti-vaccine movement grows: Bilgi çağı, bilgelik değil. Üzerine atılan bilgileri nasıl değerlendireceğini bilemeyenlerin çağının sebep olduğu sorunlar.

Why Exercise is so Underrated

Videoda o kadar güzel bir alıntı kullanılmış ki üstüne bir şey söylemek içimden gelmiyor. Direk onu buraya taşıyorum.

”If there were a drug that could do for human health everything that exercise can, it would likely be the most valuable pharmaceutical ever developed.” Dr. Mark Tarnopolsky

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2021 Alper İskender