(Sporu hayatımın geri kalanının olmazsa olmaz bir parçası yapmaya karar verdim. Bu uğurda yaptıklarımı da söyleyeceklerim biriktikçe burada paylaşıyorum.)

“Burada amaç, kişinin hayatına yıllar katmak değil, yıllarına hayat katmaktır.” – Son Nefes Havaya Karışmadan

Sporda su içsem yarıyor aylarını geride bıraktım. Performans artışı için;

  • Spor saatini 16-17 civarına çektim.
  • Kahve keyfini ise 12-15 arasına.
  • Uyumadan önce ve sonra 3 saat bir şeyler yemeyi kestim.

Etkisine bakarsak, ben bunları yapmadan önce yaşamıyormuşum meğer.

Plato evresinde sorunu spor salonunda çözmeye çalışmak, %85 performans gösterdiğin bir alanı %90’a çıkarmak için çabalamayı andırıyor. O sırada uyku kalitesi %40 ile can çekişiyor. Beslenme alışkanlıkları %50 seviyesinde, rica etsem biri serum takabilir mi acil diye oradan bağırıyor.

Zaten iyi olduğumuz alanlara dair çabalarımız, bize kendimizi iyi hissettirebilir ama istediğimiz sonuçları almamızı sağlamaz. En zayıf halkaya saldırmak lazım.

Bu yaptığımı Temmuz 2028’de de yapabilir miyim? sorusuna hayır cevabı veriyorsam, o değişiklik bu ay performansımı artırabilecek olsa bile onu uygulamıyorum. Çünkü bu sefer en iyi performansın peşinde değilim. Hayatı yaşayış tarzımı değiştirmeye karar verdim. Bu da bizi kilit bir noktaya getiriyor. Spor salonundaki %85’lik performansı %90’a çıkarmakla ilgili söylediğim şeyler, yaptığım değişiklikleri de bağlar.

  • Hala sabahın köründe ya da akşam spor salonunun kapanmasına 1 saat kala spor yaptığım günler olabilir.
  • Hala arkadaşlarla bir yere oturduysak, keyifle kahve içerim. Yalnız ben 15’ten sonra kahve içmiyorum demem.
  • Hala canım isterse gece bir şeyler yiyip içebilirim.
  • Hala alkolü ve puroyu bırakmadım mesela, zararlarını bilmeme rağmen.

Sadece bunlar artık günlük bir rutinin parçası değiller. Bu sefer Temmuz’un %100 performans ile canını okumak yerine, 5 yıl boyunca %85 performansı korumayı hedefliyorum.

Bence hayatınızın bir noktasında %100’ün ne hissettirdiğini tatmalısınız. O da ayrı bir keyif. Ben çocukluğumdan beri spor yaptığım için ve 5 yıl boyunca kesintisiz spor yaptığımı söyleyemediğim için, hayatımın bu döneminde böyle bir hedef koydum kendime. Hedefler kişiye özgüdür, en doğru yol bu diyemem. Bu, sadece benim yolum. Bu yıl, bu dönem için.

Geçmişte o kısa mesafe, yüksek performansın ne hissettirdiğini tattığımdan, o duygunun ne olduğunu biliyorum ve artık peşinde koşma gereği duymuyorum. Bu da şu an uyguladığım kurallar konusunda rahat olabilmemi sağlıyor. Hayatta zevkli olan her şeyin zararlı olması yüzünden canımı sıkmamı engelliyor. Canım istediğinde hala yapabilirim, geçilmeyecek kırmızı bir çizgi belirlemedim. Sadece “sıklıkla” kelimesinin yerini “arada” aldı.

Peki bana uyan değişiklikler başkasına uymayacaksa bunları niye yazıyorum?

X platformunda bio kısmına deneyimlerini paylaşır yazmıştım ama geçenlerde bir kitapta ondan daha anlamlı bir söze denk geldim. Yazmamın bir başka sebebi de;

“İnsanın başkalarına söyledikleri duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.” – Tezer Özlü

(Bu yazı ilk kez 18 Temmuz 2023’te X platformunda yayınlanmıştır. Burayı genelde arşiv olarak kullanıyorum. Güncel yazılarım için beni X platformunda takip edebilirsiniz.)

(Bu serinin ikinci yazısı: Daha Sağlıklı Bir Hayat – 2)

(Bu serinin üçüncü yazısı: Daha Sağlıklı Bir Hayat – 3)