Yeninin Arkadaşa İhtiyacı Vardır

Yepyeni bir tasarım ile sizin karşınızdayız, yeni bir tat, yeni bir deneyim, yeni bir maceraya hazır mısınız? Farklı mecralarda bu kalıpların çoğunu bugüne kadar duymuşsunuzdur. Buna rağmen yeni, çok fazla dile getirilen ama bir o kadar da istenmeyen bir kavramdır.

Yeni bir şeyler aradığını söyleyenler bile aslında bildiklerinin biraz farklısını aramaktadırlar. İnsanların ne söylediğinden çok, ne istediğine dikkat eden tasarımcılar da bu yönde ürünlerinde geliştirmeler yaparlar. Yeniden korkulur, bu korkuyu yenmek için yeni dediğimiz şeyler eskiye benzetilir. Bu yüzden gerçekten yeni bir şey denemek cesaret işidir. Yeni, haketmediği kadar acımasız eleştirilere maruz kalır. Bilinene benzememesi ironik bir biçimde yeninin peşinde koşanlar tarafından eleştirilir. Eleştirmek kolaydır, eforsuzdur, risk barındırmaz. Risk barındırmaz ama bu sadece onu söyleyen içindir, yeniye olan tepkiler bir sonraki yeninin de önünü keser, hiç doğmamasına sebep olur. Günün sonunda bu dünya kaç adet o kadar da istenmeyen bir şeyin peşinden gidecek deli barındırıyordur zaten? Zamanla cesareti olanlar bile güvenli yolun cazibesine kapılabilirler.

Belki de zamanında değeri bilinmeyen ama bugün bayıldığımız bir çok eserin ederini çıkışından uzun süre sonra bulmasının sebebi de budur. Kendine arkadaş edinmesi zaman almıştır. Önce garipsenmiştir, ardından alışma süreci başlamıştır ve yavaş yavaş barındırdığı cevher görünür olmaya başlamıştır insanların gözlerinde.

Bu yüzden yeni bir şeyle karşılaşıldığında ilk yapılması gereken onun aradığı arkadaş olmaktır. Alınan riskler yerilmemeli, ödüllendirilmelidir ancak bu şekilde her alanda gelişim süreci hızlandırılabilir. Ayrıca, zaten büyük olasılıkla bir yığın eleştiri alacaktır, o yığınları büyütmenin de gereği yoktur.

Kısaca yeninin beklediği arkadaşı olun ki, daha fazla yeni görme şansımız olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için beni Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Oyun Tasarımcısı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

© 2016-2023 Alper İskender